Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 00:00

Jadro v nemilosti. Brusel stopne eurofondy atómkam

Atómové elektrárne sa nedostali na zoznam „zelených“ investícií.

Jadro v nemilosti. Brusel stopne eurofondy atómkam
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Rekonštrukcia teplárne spaľujúcej uhlie, či výstavba veterného parku? Ak chcú finančníci investovať do energetického sektora a žiadať pritom o eurofondy, výber projektov sa im zúži. Brusel totiž spísal zoznam „zelených aktivít“, ktoré Európskej únii pomáhajú napĺňať klimatické ciele. Nové označenie má investorom poskytnúť istotu, že ich aktíva nebudú v budúcnosti v rozpore s reguláciou. Zástancovia jadra sú však sklamaní – atómové elektrárne „zelenú značku“ nedostali.


Dôvodom vyškrtnutia jadra je hlavne obava z jeho bezpečnosti, vysvetlil Ján Pišta, analytik poradenskej spoločnosti JPX.


Zelená pre zelené projekty
Transformácia na nízkoemisnú ekonomiku si podľa Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk, vyžiada aj významnú zmenu energetiky. Tá však nie je možná bez súkromných investícií do udržateľných zdrojov energie.


Bude na dohode nových europoslancov a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.