Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2019, 00:00

Vláde chýba disciplína, hovorí analytik. Za 110-miliónovým výpadkom vidí dve príčiny

Makroanalytik Tatra banky, ktorá je súčasťou Výboru pre daňové prognózy, Juraj Valachy v rozhovore vysvetľuje, ako nižší výber daní ovplyvní rozpočet.

Vláde chýba disciplína, hovorí analytik. Za 110-miliónovým výpadkom vidí dve príčiny
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ako hodnotíte najnovšiu daňovú prognózu?
Prognózu sme zhodnotili ako realistickú. To znamená, že na základe toho, aké údaje máme či už v oblasti makroekonomického vývoja alebo v oblasti daňových príjmov, tak to považujeme za reálne, tak ako to prezentoval Inštitút finančnej politiky. Čo by som zdôraznil, je to, ako sa pozeráme na to, ako sa vyvíjajú dane. Tam je problém v tom, že na jednej strane väčšina indikátorov hovorí o tom, že ekonomike sa darí a rastie, či už reálne alebo nominálne, máme vyšší rast miezd a zároveň vidíme, že daňové príjmy idú tak, ako očakával štát. No na druhej strane máme niektoré makroekonomické indikátory, akým je napríklad spotreba domácností, ktorá sa vymyká tomu, čo hovoria ostatné indikátory. Napriek tomu, že ekonomický vývoj ide pomalšie, ako sa očakávalo v rozpočte, tak toto spomalenie nevidíme v daňových príjmoch. Výpadok, ktorý vidí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.