Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2019, 00:00

Štát firmám preplatí časť faktúr za energie

Podnikom s veľkou spotrebou elektriny časť nákladov preplatí štát.

Štát firmám preplatí časť faktúr za energie
Zdroj: TASR

Priemysel na Slovensku platí za elektrinu viac než jeho konkurencia v rámci V4. V roku 2017 platili naše firmy dokonca druhú najvyššiu taxu v rámci EÚ. Ministerstvo hospodárstva najväčším spotrebiteľom energie preto ponúka, že im odpustí 40 miliónov eur z poplatkov, ktoré vlani prispievali na obnoviteľné zdroje. Firmy môžu žiadosti predkladať do konca augusta.


Tieto podniky sú pritom kľúčovým sektorom hospodárstva a zamestnávajú stovky tisícov Slovákov. K faktúre za elektrinu sa im však nabaľuje aj každoročné zvyšovanie tarify za prevádzkovanie systému. To je poplatok, z ktorého štát hradí napríklad aj dotácie na solárne panely. Od roku 2009 sa tarifa zvýšila takmer desaťnásobne. Firmám časť poplatku ministerstvo hospodárstva teraz preplatí.


V rámci „TPS-ky“ odberatelia elektriny dotujú nielen zelené zdroje, ale aj uhoľnú elektráreň Nováky. Jozef Badida, analytik portálu energiep

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.