Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2019, 13:44

Boom osobných bankrotov. Ich počet na Slovensku stúpol na nový rekord

Slovensko predvlani výraznejšie zjednodušilo pravidlá osobných bankrotov.

Boom osobných bankrotov. Ich počet na Slovensku stúpol na nový rekord
Zdroj: Pavol Funtál

Počet osobných bankrotov na Slovensku v prvom tohtoročnom polroku stúpol na nový rekord. Vyplýva to z dnešných údajov spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá v krajine spravuje úverové registre.

Slovensko predvlani výraznejšie zjednodušilo pravidlá osobných bankrotov, ktoré veľmi zadlženým obyvateľom umožňujú zbaviť sa až na výnimky všetkých dlhov.

Od januára do konca júna zbankrotovalo 7883 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje nárast o takmer štvrtinu. V druhom štvrťroku počet osobných bankrotov prvýkrát prekročil hranicu 4000 prípadov.

Boom osobných bankrotov

Od roku 2006, kedy vstúpil v platnosť inštitút osobného bankrotu, už zbankrotovalo 29 888 ľudí. Boom osobných bankrotov zaznamenala krajina po predminulom zmiernení podmienok na ich vyhlásenie, a to napriek rastúcej ekonomike a poklesu nezamestnanosti na novodobé minimá.

"Rekordné hodnoty počtu osobných bankrotov nemajú žiadnu súvislosť so súčasnými hodnotami makroekonomických ukazovateľov. O oddlženie žiadajú občania, ktorí sa do dlhovej pasce dostali v predchádzajúcich rokoch a mali minimálne jednu exekúcii - je to teda dôsledok riešenie niekoľkoročných problémov dlžníkov," uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Dlhy až na výnimky splácať nemusia

Pred zmenou zákona ohľadom bankrotov záujemcovia podľa Markovej nespĺňali napríklad podmienku vlastníctva majetku a okrem toho bankroty po predaji majetku dlžníka tiež počítali s trojročným skúšobným obdobím, počas ktorého dlžník splácal zvyšok dlhov vo výške stanovenej súdom.

To sa zmenilo novelou príslušného zákona. Po novom môžu do osobného bankrotu vstúpiť aj nemajetní obyvatelia, ktorí čelia exekúcii, dlhy až na výnimky splácať nemusia.

Podmienky oddlženia zmiernila aj Česká republika, príslušná novela začala platiť na začiatku júna. Počet žiadostí o oddlženie potom v júni v Česku výrazne vzrástol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.