Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Nový majiteľ roky "strašiaceho" skeletu obchodného domu v bratislavskom Ružinove, ľudovo nazývaného "Hirošima", finalizuje analýzu územia a prípravu podkladov pre medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž. Tá by sa mala zrealizovať v druhej polovici roka. Architekt projektu by mal byť známy do konca roka.

"Cieľom je nielen vybrať vhodného medzinárodne uznávaného architekta pre tento projekt, ale pozrieť sa aj na iné vhodné urbanistické riešenia daného územia. Keďže od vydania stále platných stavebných povolení obchodného centra Yosaria Plaza ubehlo už 14 rokov," uviedol Maroš Havran, mediálny zástupca MiddleCap Group.

Odvážajú komunálny odpad

Pozemok je v súčasnosti zároveň oplotený a spolu so skeletom vyčistený od náletových drevín a nahromadeného odpadu. "Odvezených bolo viac ako 42 ton komunálneho odpadu z dotknutého územia aj so samotného skeletu a jeho piatich poschodí," podotkol Havran.

Išlo o mix bežného komunálneho odpadu, v ktorom prevažovali najmä plasty a haldy papiera. Našla sa však aj nefunkčná chladnička, staré skrine, staré oblečenie či dovezený stavebný odpad, ako staré tehly, zvyšky kúpeľní, plastové vedrá po stavebnom materiáli, plechy, staré dvere a matrace.

"Skelet je rovnako zabezpečený tak, aby ho už nebolo možne využívať na prechodné či dlhodobé prespávanie ľuďmi bez domova," poznamenal Havran.

Pôvodné plány skrachovali

Pôvodný obchodný dom vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho odkúpil Ivan Líška, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval, a vznikol obchodný dom Prior. V roku 2005 ho však majiteľ zatvoril, pretože tam chcel vybudovať obrovské nákupné centrum.

Pôvodná budova sa mala od základov rekonštruovať, dostavať spredu i zozadu a vedľa nej sa mala postaviť ďalšia, pričom obe mali byť spojené presklenou galériou.

Majiteľ však zakrátko avizoval prvé finančné problémy, údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať. Ani v auguste nebolo isté, kedy sa začne stavať.

Po prípravných prácach, ktoré sa skončili s polročným sklzom, ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť.

Skelet však Ružinovčanov "straší" dodnes. I napriek tomu, že zhruba pred troma rokmi sa objavili informácie a vizualizácie, podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu. Investície na výstavbu a revitalizáciu okolia sa odhadovali na okolo dvesto miliónov eur. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.