Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2019, 00:00

Rast úverov je pomalší, na vine je málo bytov

V máji rástli úvery najmenej za takmer 20 rokov, trh totiž trpí nedostatkom nehnuteľností na predaj.

Rast úverov je pomalší, na vine je málo bytov
Zdroj: Pavol Funtál

Ak si chcete v Bratislave kúpiť vlastné bývanie, za jeden štvorcový meter v novostavbe dáte priemerne tritisíc eur. Dvojizbový byt vo výmere 64 štvorcových metrov tak vyjde na viac ako 190-tisíc eur. Môžete sa rozhodnúť ušetriť a vybrať si zo starších nehnuteľností, výrazne nižšie ceny však nečakajte. Nedostatočná ponuka na trhu totiž znižuje cenové rozdiely medzi novými a starými bytmi. Pre tento stav sa tak mnohí rozhodli s kúpou vlastného bývania počkať. A tak po mesiacoch rekordných čísel sa v máji rast úverov utlmil a medziročne sa zvýšil najmenej za takmer 20 rokov.


Ceny budú ďalej rásť
V Bratislave sa v prvom štvrťroku predalo viac ako 650 bytov, do ponuky ich však podľa analýzy skupiny Becont pribudlo iba necelých 200. Podľa realitného experta z Remaxu Alexandra Krajňaka je situácia podobná aj v iných

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.