Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 14:07

"Zjavne im nestačia problémy najväčších zamestnávateľov." Soták tvrdo kritizoval vládu

Vladimír Soták žiada, aby za zvýšené výdavky pred voľbami platili priamo koaličné strany.

"Zjavne im nestačia problémy najväčších zamestnávateľov." Soták tvrdo kritizoval vládu
Zdroj: TASR/Marko Erd

Klub 500, ktorý združuje veľké slovenské firmy, protestuje proti najnovším návrhom odborárov na zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur.

Rast minimálnej mzdy až k hranici 600 eur by si vedel predstaviť aj šéf Smeru Robert Fico. O tejto téme rokoval v utorok s predsedom Konfederácie odborových zväzov Mariánom Magdoškom.

„Odmietame byť neustále len nástrojom na napĺňanie neefektívnych verejných rozpočtov prostredníctvom každoročného zvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia. Najnebezpečnejšie na tom je, že sa tak stáva prostredníctvom populistických vyjadrení politikov a odborárov, bez životných skúseností a bez akýchkoľvek analýz vývoja slovenskej a svetovej ekonomiky a zákazkovej náplne podnikov,“ zdôraznil predseda Klubu 500 a šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Zložia sa občania a podniky

Klub 500 už v minulosti poukazoval na to, že minimálna mzda nie je v súčasnosti nástrojom na zlepšovanie situácie nízkopríjmových zamestnancov, ale "je prostriedkom na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu, sociálnej a zdravotných poisťovní, obcí, miest a vyšších územných celkov."

Pri zvýšení minimálnej mzdy o 115 Eur totiž stúpnu podľa Klubu 500 celkové osobné náklady o 155 eur, z ktorých zamestnanec dostane 80 Eur a štát si zoberie 75 eur.

Klub 500 upozorňuje na to, že minimálna mzda ako veličina je prepojená na ďalších 42 zákonov a vyhlášok, ktoré priamo zvyšujú náklady podnikov.

"Minimálna mzda ako hlavný príjem sa týka podľa medializovaných informácií viac ako 100-tisíc zamestnancov, z ktorých drvivá väčšina sú verejní a štátni zamestnanci, nie zamestnanci priemyselných podnikov. Inými slovami, na vyššie odvody štátnych zamestnancov sa zložia opäť priemyselné podniky a všetci občania Slovenska," píše vo vyhlásení Klub 500.

Chcú, aby platili vládne strany

Soták tvrdí, že odborári ani politici si neuvedomujú aktuálne zložitú situáciu, v ktorej zamestnávatelia vykazujú poklesy objednávok a výroby v dôsledku globálneho ekonomického spomaľovania. 

"Zjavne im nestačí situácia u najväčšieho zamestnávateľa na východe i západe krajiny (U. S. Steel a Volkswagen, pozn. red). Potrebujú viac takých príkladov?“ hovorí Vladimír Soták.

Klub 500 preto vyzýva ministerstvo financií, aby predložilo analýzy, na základe ktorých je možné pristúpiť k zvyšovaniu minimálnej mzdy a z ktorých budú zrejmé podmienky a výška prípadného navýšenia.

Podnikatelia tiež žiadajú vládu, aby predložila plán opatrení zvyšujúcich efektivitu štátnej správ a chce, aby sa počet štátnych a verejných zamestnancov znížil o jednu tretinu.

"Žiadame, aby akékoľvek takéto výdavky v predvolebnom období boli priamo rozpočítavané politickým stranám vo vládnej koalícii do prípadných limitov na predvolenú kampaň“ dodáva Soták.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.