Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 00:00

Väčšina spojov v Bratislave bude „chladených“

Počet tropických dní v dôsledku klimatickej zmeny narastá. Aj preto hlavné mesto nakupuje viac klimatizovaných vozidiel.

Autobusy pre MHD v Bratislave
Zdroj: TASR

Na Račianske mýto prichádza stará električka. Je takmer prázdna. Krátko nato príde ďalšia – nová klimatizovaná. A tá je plná ľudí. Počas tropických horúčav v hlavnom meste si cestujúci neraz chvíľu počkajú, aby sa mohli zviesť klimatizovaným spojom.

Z roka na rok je to pritom jednoduchšie: počet „vychladených“ električiek, autobusov aj trolejbusov narastá. Napríklad ešte v roku 2014 nejazdili v Bratislave žiadne klimatizované električky. No vlani ich už bolo 41 percent, vyplýva z dát, ktoré pre HN vytiahli v dopravnom podniku. „Kým v minulosti stačili neklimatizované vozidlá, v súčasnosti je už nevyhnutnosťou nakupovať len vozidlá s klimatizáciou. Dopravný podnik tak plní nielen zvýšené nároky cestujúcej verejnosti,“ povedala hovorkyňa Adriana Volfová.Dlhšie vlny horúčav
Dôvodom je stúpanie teplôt, letá sú horúcejšie, každý rok je viac tropických dní, teda takých dní, počas ktorých je maximálna denná teplota vyššia ako 30 stupňov Celzia. Kým ešte zhruba pred dekádou trvali vlny letných horúčav maximálne tri dni, posledné roky sa predĺžili na týždeň až desať dní. „Toto leto sme zatiaľ nezaznamenali

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.