Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 10:28 Aktualizované dňa 11.07.2019 o 11:04

Bratislavský Volkswagen sa dohodol s odbormi, zamestnancom stúpnu platy

Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Bratislavský Volkswagen sa dohodol s odbormi, zamestnancom stúpnu platy
Zdroj: Volkswagen Slovakia

Automobilka Volkswagen Slovakia (VW SK) a odborová organizácia Moderné odbory Volkswagen (MOV) sa dohodli na novej kolektívnej zmluve s platnosťou štyri roky, do 31. augusta 2023.

Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová s tým, že bolo dohodnuté postupné zvyšovanie tarifných miezd aj päťročná garancia zamestnanosti.

Dohoda je platná od 1. septembra tohto roka do konca augusta 2023. Zahŕňa postupné každoročné zvyšovanie tarifných miezd v štyroch krokoch a jednorazové platby pre všetkých tarifných zamestnancov VW SK v jednotnej výške.

Dohodnuté zvyšovanie platov

Tabuľkové tarifné mzdy sa k 1. septembru tohto roka zvýšia o 3,5 percenta a jednorazová platba je vo výške 350 eur. V roku 2020 má byť podľa dohody zvýšenie o ďalších 4,2 percenta a jednorazová platba 250 eur.

Zvýšenie tabuľkových tarifných miezd v roku 2021 je o ďalších 4,5 percenta. Rok 2022 podľa dohody o kolektívnej zmluve prinesie zvýšenie o ďalších 4,5 percenta a jednorazovú platbu vo výške 200 eur.

Dohodnuté bolo aj predĺženie prestávky v práci o platených päť minút. Všetky doteraz dohodnuté výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy majú zároveň zostať zachované.

Zabezpečenie zamestnanosti

Nová kolektívna zmluva garantuje aj zabezpečenie zamestnanosti na najbližších päť rokov, v rámci čoho sa spoločnosť zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.

Zamestnávateľ bude zároveň v oprávnených situáciách po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa.

Dohodu partneri oceňujú

"Teší ma, že sme spolu s odborovou organizáciou dokázali viesť konštruktívne a férové rokovania a prostredníctvom ich výsledku vysielame koncernu Volkswagen pozitívny signál, že patríme medzi stabilné a konkurencieschopné závody," poznamenal člen predstavenstva pre personálnu oblasť vo Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth.

Uzavretie novej kolektívnej zmluvy zahŕňajúcej garanciu zamestnanosti a postupné zvyšovanie miezd je podľa neho jedným z kľúčových pilierov Plánu 2025.

Dohodu ocenil aj predseda MOV Zoroslav Smolinský. "Dohodnutím novej kolektívnej zmluvy sme zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky pre zamestnancov, a to v obzvlášť náročných časoch, v ktorých sa automobilový priemysel a VW SK momentálne nachádzajú," podotkol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.