Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2019, 13:59

Česká investičná skupina vstupuje na Slovensko. Pri Košiciach postaví haly za 30 miliónov

Staviteľom bude spoločnosť Panattoni Europe, ktorá získala pozemky od spoločnosti Penta Real Estate.

Česká investičná skupina vstupuje na Slovensko. Pri Košiciach postaví haly za 30 miliónov
Zdroj: Archív HN

Česká investičná skupina Accolade vstupuje na Slovensko. Do výrobných a logistických hál pri košickom letisku investuje 29,3 milióna eur.

Firma o tom dnes informovala ČTK. V areáli o rozlohe vyše 75-tisíc metrov štvorcových budú v prvej fáze postavené dve haly s celkovou skladovacou plochou 36.-tisíc metrov štvorcových. Staviteľom bude spoločnosť Panattoni Europe, ktorá získala pozemky od spoločnosti Penta Real Estate.

Stavba by mala začať v priebehu niekoľkých týždňov, dokončenie je plánované na polovicu budúceho roka. "Nový logistický park bude ťažiť predovšetkým z veľmi výhodnej geografickej polohy. Bude disponovať priamym napojením na diaľnicu D1 aj košické letisko, a obslúži tak nielen východné Slovensko, ale aj maďarský, poľský či ukrajinský trh," uviedol manažér developmentu Panattoni Europe pre Slovensko Erik Ivanićko .

Zahraničná expanzia

Pre Accolade sa jedná o druhú zahraničnú expanziu v tomto roku, vo februári oznámila skupina dva nové projekty v Nemecku, konkrétne v Alsdorfe a Bochume. Okrem domovského Česka pôsobila doteraz firma ešte v Poľsku.

"Projekt dvoch hál na východe Slovenska dopĺňa našu prítomnosť na stredoeurópskom trhu a vstup na Slovensko samozrejme otvára dvere aj ďalším projektom u našich východných susedov. Rovnako ako v prípade Poľska a Nemecka sme sa zamerali na strategicky dobre umiestnenú lokalitu," uviedol generálny riaditeľ skupiny Accolade Milan Kratina.

Budúci nájomcovia budú podľa neho okrem iného ťažiť z blízkosti Košíc, ktoré majú zhruba 250-tisíc obyvateľov alebo relatívne vyššej nezamestnanosti pohybujúcej sa okolo desiatich percent.

Blízkosť zahraničných trhov

Rolu bude tiež hrať blízkosť ukrajinského trhu. "Košický kraj sa veľmi podobá Moravskoslezskému kraju v ČR. Je to región, ktorý má obrovský potenciál, ale zatiaľ zostáva ďaleko za ním. V súčasnosti má druhú najvyššiu nezamestnanosť v krajine," dodal generálny riaditeľ Panattoni Europe pre ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Panattoni Europe je súčasťou Panattoni Development Company, ktorá je jednou z najväčších svetových developerských spoločností v súkromných rukách. V Severnej Amerike a Európe má 28 pobočiek. Panatonni Europe nedávno otvorila samostatnú pobočku tiež v Bratislave. Firma pôsobila na Slovensku už v minulosti, všetky aktivity však riadila prostredníctvom pražskej centrály.

Skupina Accolade sa zameriava na prípravu nájomných priestor pre ľahký priemysel, logistiku a e-commerce. V Českej republike, Poľsku a Nemecku doteraz uskutočnila 26 veľkých priemyselných projektov.

Ich haly si prenajíma napríklad výrobca skladovej techniky KIONA v Ostrove pri Stříbre, ďalej GE Aviation alebo Tchibo, ktoré má v Chebe zázemie pre svoj e-shop s oblečením a doplnkami. V Poľsku je medzi klientmi napríklad firma Eurocash, ktorá sa špecializuje na rýchloobrátkový tovar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.