Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 00:00

Volkswagen má vyššie platy. Aj bez štrajku

Bratislavská automobilka vysiela signál stability do Wolfsburgu. Dohodla zvyšovanie platov o viac ako 200 eur v priebehu štyroch rokov.

Volkswagen má vyššie platy. Aj bez štrajku
Zdroj: Pavol Funtál

Ohlušujúci rev píšťaliek, pokrikov a sirén megafónov viac ako ôsmich tisícok pracovníkov s transparentmi v neznesiteľnom teple na parkovisku pred bránami nemeckej automobilky. Tak vyzeral 20. jún 2017 pred bránami bratislavského automobilového závodu Volkswagen, keď odbory v závode prvýkrát zastavili výrobné linky. Štrajk trval šesť dní a verejnosť si ho najmä pamätá ako veľkú grilovačku spojenú s kúpaním vo fontáne.


Odvtedy uplynuli dva roky a vedenie podniku s odborármi opäť viedlo rokovania. A prišla dohoda. Bez osočovania, sprostredkovateľa, pohotovostného či ostrého štrajku. Odbory si totiž uvedomili, že konkurencieschopnosť podniku nie je zaručená a pri zvyšovaní tlaku na rast miezd by mohol pohár trpezlivosti v nemeckej centrále vo Wolfsburgu pretiecť. „V dôsledku zmenených rámcových podmienok je súčasná situácia v závode aj celom koncerne oveľa zložitejšia ako v uplynulých rokoch. Zabezpečenie garancie zamestnanosti a stabilita pracovných miest sa preto stali na najbližšie roky prioritou,“ tvrdí odborový predák Moderných Odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský.


Stovky eur na tarifách i jednor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.