Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 00:00

Košická Steelka zažíva ťažké časy. A vyhliadky sú horšie

Prvý polrok bol náročný nielen pre slovenských oceliarov. Na trhu je záplava lacného dovozu a náklady producentov sa neustále zvyšujú.

Košická Steelka zažíva ťažké časy. A vyhliadky sú horšie
Zdroj: Reuters

Najprv investícia za vyše sto miliónov, potom utlmovanie aktivít. Situácia v jedinej slovenskej oceliarni U. S. Steel sa v prvom polroku výrazne zhoršila. Zvrat v podmienkach na trhu je pritom v nedohľadne. Európskych oceliarov popri nadbytočnej globálnej produkcii trápia aj drahé emisné kvóty a elektrina, rastúce mzdové náklady či dôsledky medzinárodných obchodných sporov.

Nútené odstávky
Košická oceliareň vstúpila do roku 2019 pozitívne. Ohlásila 115-miliónovú investíciu do novej výrobnej linky. „Vyrábať bude vysoko moderné a kvalitné plechy použiteľné pri výrobe elektromobilov alebo zariadení vyrábajúcich elektrickú energiu. Jej ročná kapacita bude približne stotisíc ton,“ priblížil detaily začiatkom roka prezident U. S. Steel Košice James Bruno.


Následne podnik žil štrajkovou pohotovosťou. Nádeje odborov na veľké prilepšenie však pominuli, keď fabrika musela prejsť na štvordňový pracovný týždeň. Namiesto vyšších platov tak dostáva 12-tisíc zamestnancov iba 70 percent mzdy. Utlmovaniu aktivít však nebol koniec. Vedenie košickej fabriky nedávno odstavilo jednu z troch vysokých pecí. Začiatkom tohto týždňa vyslala fabrika ďalší negatívny signál. Oceliari sa vzdali aj výroby radiátorov, ktoré produkovali od roku 1968. Výrobu so 140 zamestnancami preberá česká firma Korad Radiators.


Dokedy bude trvať skrátený pracovný týždeň či odstávka tretiny výroby surového železa, fabrika nešpecifikovala. Opätovné zapájanie odstavených kapacít bude podľa vyjadrenia podniku závisieť od podmienok na trhu.


Širší problém
S nepriaznivými podmienkami na trhu zápasia všetci európski producenti ocele. V spoločnom vy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.