Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 00:00

Košická Steelka zažíva ťažké časy. A vyhliadky sú horšie

Prvý polrok bol náročný nielen pre slovenských oceliarov. Na trhu je záplava lacného dovozu a náklady producentov sa neustále zvyšujú.

Košická Steelka zažíva ťažké časy. A vyhliadky sú horšie
Zdroj: Reuters

Najprv investícia za vyše sto miliónov, potom utlmovanie aktivít. Situácia v jedinej slovenskej oceliarni U. S. Steel sa v prvom polroku výrazne zhoršila. Zvrat v podmienkach na trhu je pritom v nedohľadne. Európskych oceliarov popri nadbytočnej globálnej produkcii trápia aj drahé emisné kvóty a elektrina, rastúce mzdové náklady či dôsledky medzinárodných obchodných sporov.

Nútené odstávky
Košická oceliareň vstúpila do roku 2019 pozitívne. Ohlásila 115-miliónovú investíciu do novej výrobnej linky. „Vyrábať bude vysoko moderné a kvalitné plechy použiteľné pri výrobe elektromobilov alebo zariadení vyrábajúcich elektrickú energiu. Jej ročná kapacita bude približne stotisíc ton,“ priblížil detaily začiatkom roka prezident U. S. Steel Košice James Bruno.


Následne podnik žil štrajkovou pohotovosťou. Nádeje odborov na veľké prilepšenie však pominuli, keď fabrika musela prejsť na štvordňový pracovný týždeň. Namiesto vyšších platov tak dostáva 12-tisíc zamestnancov iba 7

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.