Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 12:55

Volkswagen na Slovensku chybne vyplatil vyššie odmeny, teraz ich žiada späť

Jednotliví zamestnanci dostali oproti skutočnému nároku od niekoľkých eur až zhruba do 200 eur navyše.

Volkswagen na Slovensku chybne vyplatil vyššie odmeny, teraz ich žiada späť
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Slovenská divízia nemeckej automobilky Volkswagen, ktorá je v krajine pod Tatrami jedným z najväčších zamestnávateľov, žiada po už bývalých pracovníkoch vrátenie časti odmien. Hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovičová Makayová to zdôvodnila softvérovou chybou pri zúčtovaní prémií za minulý rok, kvôli ktorej väčšina súčasných a bývalých zamestnancov podniku dostala v máji vo výplate vyššiu odmenu, než na akú mali nárok.

Na prípad upozornil denník Nový čas. Tomu sa bývalý zamestnanec automobilky sťažoval, že má vrátiť časť odmeny, hoci v podniku už nepracuje.

Celkovú výšku chybne vyplatených odmien automobilka nezverejnila. Uviedla iba, že jednotliví zamestnanci dostali oproti skutočnému nároku od niekoľkých eur až zhruba do 200 eur navyše. Priemerná výška odmeny za minulý hospodársky výsledok firmy, ktorá v minulom roku na Slovensku zamestnávala približne 14 800 pracovníkov, dosiahla 1630 eur.

Firma chybu priznala a ospravedlnila sa za ňu. S odbormi sa dohodla, že súčasným zamestnancom zistený rozdiel odpočíta zo zálohy na odmenu, ktorú vypláca na jeseň. Bývalých zamestnancov zase písomne ​​požiadala o vrátenie rozdielu.

Volkswagen v uplynulých mesiacoch v rámci zvyšovania produktivity práce znížil zamestnanosť zhruba o 3000 pracovníkov. Okrem iného obmedzil najímanie ľudí cez pracovné agentúry a nepredlžoval pracovné zmluvy uzavreté na dobu určitú.

Odmenu za hospodársky výsledok vypláca firma každoročne na jar. Prémia prislúcha každému zamestnancovi v závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru v danom roku. Dostanú ju tiež zamestnanci, ktorí medzitým z podniku odišli.

Médiá s odvolaním sa na vyjadrenie advokáta napísali, že bývalí zamestnanci Volkswagenu by mali neprávom obdržanú čiastku odmien vrátiť. V opačnom prípade by firma mohla bezdôvodné obohatenie vymáhať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.