Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 00:00

Druhý pilier sa zmení. Štát v ňom nastaví automat

Príliš veľa Slovákov má úspory v málo výnosných fondoch, čím sa zvyšuje riziko, že budú mať nízky dôchodok. Ministerstvo práce to chce riešiť automatickým mechanizmom.

Druhý pilier sa zmení. Štát v ňom nastaví automat
Zdroj: TASR

Slováci prišli takmer o miliardu eur možných úspor na dôchodky. V roku 2013 vláda Roberta Fica totiž rozhodla o automatickom presune sporiteľov v druhom pilieri do málo výnosných dlhopisových fondov. Malo ísť o zvýšenie bezpečnosti. Tento krok však priniesol aj to, že ľudia prišli o výnosy. Ministerstvo práce chce problém teraz vyriešiť tak, že zavedie automatický mechanizmus, ktorý bude rozhodovať, kam umiestniť penzijné úspory Slovákov. Odvíjať sa má od veku sporiteľov. Má platiť, že čím mladší sporiteľ, tým väčší podiel dôchodkových úspor bude mať v rizikovejších fondoch. A postupne, ako budú sporitelia starnúť, sa budú ich úspory presúvať do konzervatívnejších fondov.


O dve tretiny viac peňazí
Aktuálne má totiž takmer 80 percent sporiteľov svoje peniaze investované práve v konzervatívnych fondoch, a to aj keď im do odchodu do dôchodku zostáva ešte niekoľko dekád.


Priemerný sporiteľ, ktorý v roku 2013 prešiel do konzervatívneho fondu, tak iba za štyri roky

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.