Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 12:20

Nový rekord. Výber mýta na Slovensku dosiahol 110 miliónov eur

Od začiatku januára do konca júna zaplatili dopravcovia na mýtnom 110 miliónov eur.

Nový rekord. Výber mýta na Slovensku dosiahol 110 miliónov eur
Zdroj: MAFRA/František Vlček

Výber mýta za jazdu autobusov a nákladných vozidiel po diaľniciach a ďalších spoplatnených cestách na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku pokračoval v raste a dosiahol nový rekord. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes ČTK poskytol prevádzkovateľ mýtneho systému, spoločnosť SkyToll.

Od začiatku januára do konca júna zaplatili dopravcovia na mýtnom 110 miliónov eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 3,6 percenta. Takmer 47 percent z vybraného mýta zaplatili zahraniční dopravcovia.

Sadzba závisí od druhu vozidla

Mýto za jazdu po diaľniciach, rýchlostných cestách a po vybraných úsekoch ciest prvej triedy musia zaplatiť autobusy a nákladné autá s hmotnosťou nad 3,5 tony.

Sadzba mýta závisí od druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisnej triedy automobilu. Osobné vozidlá platia za používanie diaľnic a rýchlostných ciest prostredníctvom elektronickej diaľničnej známky, ktorej cena na rozdiel od mýta nezávisí od počtu najazdených kilometrov, ale na dobe jej platnosti.

Značnú časť vybraného mýta v minulosti pohltili náklady na mýtny systém. Prevádzka systému, ktorý je založený na satelitnej technológii, zaisťuje SkyToll od jeho zavedenia v roku 2010. Zákazku získal SkyToll s najdrahšou ponukou po vylúčení ostatných uchádzačov z tendra.

Mýtny tender v Česku

SkyToll v konzorciu s firmou CzechToll zo skupiny PPF podnikateľa Petra Kellnera uspel v Česku v mýtnom tendri s ponukou na desaťročnú prevádzku za 10,75 miliardy korún (420 miliónov eur).

Na pozíciu správcu mýtneho tak má konzorcium na konci roka vystriedať doterajšieho prevádzkovateľa, spoločnosť Kapsch. Krajský súd v Brne minulý týždeň ale vyhovel žalobe firmy Kapsch a nariadil Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS), aby sa znovu zaoberal zmluvou medzi ministerstvom dopravy a novým prevádzkovateľom mýtneho. Ministerstvo dopravy aj ÚOHS oznámili, že kvôli rozsudku podajú dovolanie na Najvyšší správny súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.