Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

Cenné papiere vymenil za luxusné

Vo svojom povolaní boli úspešní, no potom prišiel zlom – zmenili kariéru a pustili sa do vlastných projektov. Michal Gorec nechal prácu v bankovníctve a začal vyrábať papier.

Cenné papiere vymenil za luxusné
Zdroj: PAPYREA

V digitálnej dobe je používanie papiera zväčša vyhradené na špeciálne príležitosti. Svadobné oznámenia, diplomy či ako podklad pre umelecké diela. Keď svoje písomnosti chcete zachytiť na naozaj jedinečnom papieri, musíte sa vybrať na úpätie Ještědského hřebenu v dedinke Zdislava na severe Čiech. Tu narazíte na malú manufaktúru vyrábajúcu papier. Ručnú papiereň Papyrea založil v roku 2013 bývalý bankár Michal Gorec s manželkou.


„Oproti ostatným materiálom má náš papier pevnejšie vlákna. Dá sa tak robiť aj v malých gramážach,“ hovorí Gorec, bankár, z ktorého sa stal remeselník. Jeho produkt sa používa napríklad aj na reštaurovanie poškodených kníh. „Tiež sa dosť používa ako tienidlá na lampy a v Japonsku aj na všetky možné výplne okien a dverí,“ vymenúva.

​Výroba papiera očarila Goreca ešte niekoľko rokov pred tým, ako založil svoju firmu. V roku 1999 cestoval po Izraeli a študoval hebrejčinu. Prázdna peňaženka ho prinútila poobzerať sa po brigáde. Natrafil na Izhara Neumanna, majiteľa ručnej papierne TutNeyar, ktorý ho zasvätil do tajov ručne vyrábaného papiera. „Keď som prvý raz vstúpil do dvora ručnej papierne, cítil som sa ako doma. Postupne som tomuto remeslu prepadol,“ spomína na svoje začiatky Gorec. So svojím učiteľom ostal v kontakte aj po návrate do rodného Česka. „Dodnes sme dobrí priatelia. Navštevujeme sa a usporadúvame tiež spoločné papierenské workshopy,“ dodáva priemyselník.


S papiermi – tými cennými – bo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.