Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 00:00

Svet opäť viac dotuje uhlie

Po tom, ako niekoľko rokov po sebe došlo k celosvetovému útlmu dotácií fosílnych palív, sa karta opäť obrátila, ukazuje najnovšia štúdia OECD.

Svet opäť viac dotuje uhlie
Zdroj: TASR

V roku 2015 sa takmer 200 krajín sveta zaviazalo, že bude dodržiavať Parížsku klimatickú dohodu. Znamená to, že krajiny výrazne obmedzia vypúšťanie emisií skleníkových plynov, aby sa zmiernilo globálne otepľovanie.


Preto je potrebné napríklad to, aby sa utlmila ťažba a spaľovanie uhlia. Najbohatšie krajiny sveta združené v OECD preto niekoľko rokov utlmovali dotácie pre fosílne paliva, akým je aj uhlie. Potom však prišiel zvrat. Podľa najnovšej správy OECD stúpli vlani dotácie o päť percent na 340 miliárd dolárov, a to ohrozuje úsilie tlmiť klimatickú zmenu.


Nástup Trumpa
Podľa Radka Kubalu z organizácie Greenpeace súvisí nárast podpory fosílnych palív s geopolitickým vývojom a so zmenami v politikách kľúčových krajín. „V USA sa k moci dostal podporovateľ fosílnych palív Donald Trump, v Brazílii Jair Bolsonaro,“ povedal Kubala. Ďalšie krajiny ako Veľká Británia, Kanada, Írsko a Francúzsko, ktoré vyhlásili

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.