Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 11:18

Ťažba dreva stúpa. Vlani sa vyťažilo takmer 10 miliónov metrov kubických dreva

Vyplýva to zo zelenej správy agrorezortu.

Ťažba dreva stúpa. Vlani sa vyťažilo takmer 10 miliónov metrov kubických dreva
Zdroj: Dreamstime

V roku 2018 sa v Slovenskej republike vyťažilo 9,86 milióna metrov kubických dreva. V porovnaní s rokom 2017 sa ťažba dreva zvýšila o päť percent.

Skutočná ťažba dreva bola oproti plánovanej ťažbe stanovenej na základe súčasných ťažbových možností a naliehavosti obnovy lesných porastov nižšia o 21 200 metrov kubických.

Vyplýva to z tzv. zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za rok minulý rok.

"Vyťažilo sa 60,8 percenta ihličnatého a 39,2 percenta listnatého dreva. Z celkovej ťažby dreva organizácie štátnych lesov vyťažili 51,8 percenta a subjekty neštátnych lesov zvyšných 48,2 percenta," priblížil v správe agrorezort.

Z uvedeného objemu ťažby dreva sa 5,72 milióna metrov kubických (58 percent) podľa MPRV SR vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch, z toho 87,1 percenta ihličnatého dreva.

"Ďalších približne 502-tisícmetrov kubických poškodeného dreva sa v roku 2018 nestihlo spracovať," poznamenalo MPRV SR.

"Realizovaná ťažba dreva bola nižšia ako tzv. celkový bežný prírastok (12 miliónov metrov kubických), teda ako objem dreva, ktorý každoročne v lesoch prirastie," dodalo v materiáli ministerstvo pôdohospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.