Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Kvóty na tento rok ešte nikdy neboli drahšie

Ak si podniky nepoistili emisie v minulosti, môžu už cítiť existenčné ohrozenie, povedal pre HN analytik poradenskej spoločnosti v energetike JPX Ján Pišta.

Kvóty na tento rok ešte nikdy neboli drahšie
Zdroj: Pixabay

Od začatia európskeho systému obchodovania s emisiami v roku 2005 dosiahla cena povoleniek hranicu 30 eur iba dvakrát: v apríli 2006 a v júli 2008. Čím to bolo spôsobené vtedy, prečo potom zlacneli a opäť vyleteli nahor?
V apríli 2006 bola prvýkrát zverejňovaná skutočná spotreba emisných kvót za prvý rok fungovania systému, ktorým bol rok 2005. Nikto vtedy ešte nevedel, ako je systém v skutočnosti nastavený. Boli len odhady analytikov, podľa ktorých by kvóty mali mať takú cenu. Ich cena sa však prepadla vzápätí po tom, ako sa ukázalo, že systém je silne prebytkový. V roku 2008 zasa kvóty leteli nahor so všetkými ostatnými komoditami. Následný prepad ich cien spôsobila finančná kríza a následná recesia. Súčasná situácia je však úplne iná.


Aké sú očakávania súčasného zdražovania, prekonajú hranicu 30 eur ešte v tomto roku?
Hranica sa možno dosi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.