Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Biznis platí za emisie najvyššiu sumu v histórii

Na Slovensku na zdražujúce emisné kvóty najviac doplácajú priemyselné a energetické podniky.

Biznis platí za emisie najvyššiu sumu v histórii
Zdroj: Reuters

Znečisťovateľ platí – znie kľúčové pravidlo európskej enviropolitiky. A správy z komoditnej burzy ukazujú, že vyjde čoraz drahšie. Ceny emisií, teda plynov, ktoré priemyselný podnik môže v danom roku vyprodukovať, totiž tento týždeň prekročili 29 eur za tonu. Už iba necelé euro ich tak delí od zlomovej hranice, ktorá bola za 14 rokov obchodovania s kvótami prekročená len dvakrát – prvýkrát pri uvedení na trh pre chybu analytikov a potom pred finančnou krízou. Pre slovenské firmy to znamená vyššie výdavky. „Bavíme sa tu o medziročnom zvýšení nákladov v miliónoch eur,“ vyčíslil generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha. Ak však nezainvestujú do čistejších technológií, podľa analytikov sa dostávajú do existenčného ohrozenia – ceny totiž porastú ďalej.


Skokový rast
Skokový nárast cien emisných povoleniek o päť percent prišiel minulú stredu. Dôvodom bolo posilnenie cien ropy a zemného plynu a taktiež vyhlásenie nemeckej ministerky životného prostredia, ktorá avizovala zníženie objemu povoleniek CO2 dostupných v Európskom systéme obchodovania s emisiami. Nemci totiž plánujú zatvoriť až tretinu svojich uhoľných elektrární a chcú, aby objem, ktorý korešpondoval s ich emisiami, bol odobraný z trhu.

​ Platí pritom, že čím viac emisií fir

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.