Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Biznis platí za emisie najvyššiu sumu v histórii

Na Slovensku na zdražujúce emisné kvóty najviac doplácajú priemyselné a energetické podniky.

Biznis platí za emisie najvyššiu sumu v histórii
Zdroj: Reuters

Znečisťovateľ platí – znie kľúčové pravidlo európskej enviropolitiky. A správy z komoditnej burzy ukazujú, že vyjde čoraz drahšie. Ceny emisií, teda plynov, ktoré priemyselný podnik môže v danom roku vyprodukovať, totiž tento týždeň prekročili 29 eur za tonu. Už iba necelé euro ich tak delí od zlomovej hranice, ktorá bola za 14 rokov obchodovania s kvótami prekročená len dvakrát – prvýkrát pri uvedení na trh pre chybu analytikov a potom pred finančnou krízou. Pre slovenské firmy to znamená vyššie výdavky. „Bavíme sa tu o medziročnom zvýšení nákladov v miliónoch eur,“ vyčíslil generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha. Ak však nezainvestujú do čistejších technológií, podľa analytikov sa dostávajú do existenčného ohrozenia – ceny totiž porastú ďalej.


Skokový rast
Skokový nárast cien emisných povoleniek o päť percent prišiel minulú stredu. Dôvodom bolo posilnenie cien ropy a zemného plynu a taktiež vyhlásenie nemeckej ministerky životného prostredia, ktorá avizovala zníženie objemu povoleniek CO2 dostupných v Európskom systéme obchodovania s emisiami. Nemci totiž plánujú zatvoriť až tretinu svojich uhoľných elektrární a chcú, aby objem, ktorý korešpondoval s ich emisiami, bol odobraný z trhu.

​ Platí pritom, že čím viac emisií firma do ovzdušia vypúšťa, tým viac za to musí platiť. U. S. Steel Košice, najväčší slovenský producent emisií, kritizoval novú podobu obchodovania s povolenkami už vlani. Argumentuje najmä svetovou konkurenciou v oceliarstve, ktorá nemusí spĺňať európske pravidlá. „U. S. Steel má kapacitu výroby 4,5 milióna ton ocele ročne a naše dodatočné minimálne náklady na každú jednu tonu vyrobenej ocele predstavujú 45 eur. To môže mať výrazný vplyv na konkurencieschopnosť, keďže importéri mimo Únie takéto náklady nemusia znášať,“ vyjadrila sa hovorkyňa oceliarov Ľubomíra Šoltésová.


V rebríčku top znečisťovateľov sa umiestňujú aj novácka uhoľná elektráreň a bratislavská rafinéria. Oba podniky potvrdili nárast nákladov v miliónoch eur. Slovenské elektrárne preto hľadajú nový zdroj energie, ktorým by nahradili uhlie v Novákoch. „Hľadáme riešenie pre zachovanie výroby tepla v tejto lokalite, pričom vývoj cien povoleniek je jedným z dôležitých faktorov vstupujúcich do rozhodnutia o primárnom zdroji,“ informoval hovorca elektrární Miroslav Šarišský. Slovnaft sa z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.