Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Dravce vyhrávali vojny. Dnes slúžia na letiskách

Dokladať tovar do obchodu alebo vypĺňať Excel? Nuda! Ako si v lete privyrobiť inak, zisťovali redaktori HN priamo v teréne.

Dravce vyhrávali vojny. Dnes slúžia na letiskách
Zdroj: HN Peter Mayer

Trpezlivosť, silné ramená a silný hlas. To sú tri základné vlastnosti, ktoré človek potrebuje, ak túži po kariére sokoliara. Na to, aby dravec naozaj poslúchal na povely, však treba veľa času a cvičenia. Vták sa totiž človeku nikdy nepodriadi a celý vzťah funguje ako partnerstvo. To sa nevybuduje za jedno doobedie. Napriek týmto vyhliadkam som si v rámci seriálu Leto inak brigádu sokoliarky na jeden deň vyskúšala na Zámku v Bojniciach u sokoliarov Aquila a snažila sa o expresné vybudovanie vzťahu s myšiarkou Whisky.

Tvrdá realita sokoliara
Veľmi rýchlo som však zistila, že celé sokoliarstvo nie je iba o pozorovaní majestátneho letu veľkých vtákov. Bežný deň brigádnika, ktorých je v Aquile počas leta viacero, sa začína okolo siedmej ráno. Všetkým dravcom totiž treba ešte pred príchodom turistov umyť bidlá, vyčistiť nádoby s vodou a nakoniec samotné vtáky odvážiť. Dokopy je ich okolo 30, takže roboty je dosť. Bežne túto prácu robia nováčikovia, no keďže sa mi podarilo prísť o čosi neskôr, na čistenie mi zostalo len jedno bidlo. A to patrilo myšiarke Whisky. Hlavný manažér Aquily Jozef Tomík neotáľal, hneď mi našiel sokoliarsku rukavicu a povedal, nech Whisky odnesiem, aby som mohla dôkladne poumývať jej bidlo.

​Ešte predtým mi ukázal, ako vtáka donútiť, aby prestúpil z bidla na rukavicu, vyzeralo to ako záležitosť na pár sekúnd. Stačí rukavicu priblížiť a vták bez váhania vykročí k sokoliarovi. Keď som sa však k Whisky priblížila, zrazu som si spomenula na to, ako som sa v detstve vždy bála sokoliarskych výstupov na školských výletoch. Pri pohľade na jej veľký a ostrý zobák som si uvedomila, že by stačilo jedno jemné bodnutie a môžem mať po oku. Nedôvera bola zrejmá. Podobné obavy mohla mať aj myšiarka. S Jozefovou pomocou si však Whisky nakoniec ku mne presadla a mohla som ju odniesť na dočasné bidlo.

Potom prišla na rad voda, kefa a mohla som sa pustiť do drhnutia výkalov. „Na čistenie nepoužívame žiadne saponáty, žiadnu chémiu. Mohlo by sa to dravcom dostať do potravy a ublížiť im to,“ vysvetlil Jozef. Z toho istého dôvodu nepoužívajú ani žiadne postreky na burinu a nováčikovia tak okrem čistenia výkalov trhajú aj burinu. Ručne, tak ako za čias Veľkej Moravy, keď boli sokoliari na výslní.


Stačí držať ruku hore. Či nie?
Nakoniec Whisky odvážime a zistíme, že má necelé kilo. „Na dravca dosť málo,“ pomyslela som si, no tento názor som už o chvíľu zmenila. Jednou z hlavných náplní práce brigádnikov je totiž pozývanie turistov v areáli bojnického zámku na vystúpenia. A to s dravcom na ruke. „Lety rôznych dravcov, lovecké techni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.