Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 00:00

Dravce vyhrávali vojny. Dnes slúžia na letiskách

Dokladať tovar do obchodu alebo vypĺňať Excel? Nuda! Ako si v lete privyrobiť inak, zisťovali redaktori HN priamo v teréne.

Dravce vyhrávali vojny. Dnes slúžia na letiskách
Zdroj: HN Peter Mayer

Trpezlivosť, silné ramená a silný hlas. To sú tri základné vlastnosti, ktoré človek potrebuje, ak túži po kariére sokoliara. Na to, aby dravec naozaj poslúchal na povely, však treba veľa času a cvičenia. Vták sa totiž človeku nikdy nepodriadi a celý vzťah funguje ako partnerstvo. To sa nevybuduje za jedno doobedie. Napriek týmto vyhliadkam som si v rámci seriálu Leto inak brigádu sokoliarky na jeden deň vyskúšala na Zámku v Bojniciach u sokoliarov Aquila a snažila sa o expresné vybudovanie vzťahu s myšiarkou Whisky.

Tvrdá realita sokoliara
Veľmi rýchlo som však zistila, že celé sokoliarstvo nie je iba o pozorovaní majestátneho letu veľkých vtákov. Bežný deň brigádnika, ktorých je v Aquile počas leta viacero, sa začína okolo siedmej ráno. Všetkým dravcom totiž treba ešte pred príchodom turistov umyť bidlá, vyčistiť nádoby s vodou a nakoniec samotné vtáky odvážiť. Dokopy je ich okolo 30, takže roboty je dosť. Bežne túto prácu robia nováčikovia, no keďže sa mi podarilo prísť o čosi neskôr, na čistenie mi zostalo len jedno bidlo. A to patrilo myšiarke Whisky. Hlavný manažér Aquily Jozef Tomík neotáľal, hneď mi našiel sokoliarsku rukavicu a povedal, nech Whisky odnesiem, aby som mohla dôkladne poumývať jej bidlo.

​Ešte predtým mi ukázal, ako vtáka donútiť, aby prestúpil z bidla na rukavicu, vyzeralo to ako záležitosť na pár sekúnd. Stačí rukavicu priblížiť a vták bez váhania vykročí k sokoliarovi. Keď som sa však k Whisky priblížila, zrazu som si spomenula na to, ako som sa v detstve vždy bála sokoliarskych výstupov na škol

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.