Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 10:28 Aktualizované dňa 19.07.2019 o 11:52

Ďalší rekord nepadol. Nezamestnanosť v júni mierne vzrástla

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pokles miery nezamestnanosti sa zastavil. V júni sa nezamestnanosť zvýšila na 4,97 percenta zo 4,88 percenta máji, kedy bola na minime od vzniku štátu v roku 1993.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. V Českej republike je miera nezamestnanosti dlhodobo nižšia ako na Slovensku, v júni stagnovala na 2,6 percenta.

"Jún je tradične mesiacom, kedy štatistiky ovplyvňujú absolventi vysokých škôl," povedal novinárom minister Ján Richter. Vyjadril presvedčenie, že podobne ako v uplynulých rokoch si absolventi po skončení štúdií aj tentoraz rýchlo nájdu uplatnenie na trhu práce.

Slovenská ekonomika podľa Richtera síce dosiahla svoj vrchol vlani, trend znižovania nezamestnanosti ale pokračuje. Za dosiahnuteľný označil pokles miery nezamestnanosti k úrovni 4,5 percenta, privítal by však, ak by nezamestnanosť tento rok nevystúpila nad hranicu piatich percent.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, sa v júni zvýšil na 136 626 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje pokles o viac než 13-tisíc nezamestnaných.

Slovenské úrady práce v júni evidovali 93 420 voľných pracovných miest. Zamestnávatelia tradične hľadajú pracovníkov najmä na pozície operátorov a montérov strojov a zariadení.

Slovenské firmy, ktoré si už dlhšiu dobu sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, zvyšujú zamestnanosť cudzincov. V júni pracovalo na Slovensku 73 080 pracovníkov zo zahraničia. Väčšina pochádza z krajín mimo EÚ, ide hlavne o Ukrajincov a Srbov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.