Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2019, 12:52

Danko čaká na Ficov návrh o vymáhaní výživného. Ak ho nepredloží Smer, navrhnem to ja, vyhlásil

Po novom by mal alimenty od neplatičov vymáhať štát a nie matky.

Danko čaká na Ficov návrh o vymáhaní výživného. Ak ho nepredloží Smer, navrhnem to ja, vyhlásil
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Ak Smer nepredloží návrh na zmeny pri vymáhaní výživného, urobí to predseda parlamentu Andrej Danko. Povedal to v rozhovore pre TASR s tým, že návrh predloží na prerokovanie do Národnej rady na jeseň.

Po novom by mal alimenty od neplatičov vymáhať štát a nie matky.

"Nemôže sa predsa zožierať žena s mužom, s ktorým sa rozviedla a ktorý jej neplatí alimenty. Štát jej musí nejaké minimálne dávky preplatiť. Keď to nepredložia, predložím to ja na jeseň," povedal Danko s tým, že na predloženie návrhu od koaličného partnera stále čaká.

Vysvetlil, že 'sociálka' by mala preplatiť nejaké sumy a zvyšok by sa od neplatičov alimentov vymáhal z pozície štátu.

Chce tak sprísniť vymáhanie príspevkov, aby rozvedené či slobodné matky nemuseli platiť exekútorov a vymáhať financie samy.

Danko vysvetlil, že SNS chce prispieť k podpore mladých ľudí do 33 rokov. "Tak, ako si všímame dôchodcov v niektorých oblastiach, tak by sme mohli zvýhodňovať aj mladých a ženy s deťmi," dodal.

Zmeny vo vymáhaní výživného v minulosti avizoval Smer. Mali by byť súčasťou balíka opatrení na podporu mladých rodín spolu s predĺžením materskej, či nižšou daňou z pridanej hodnoty na dojčenské potreby. Informoval o nich predseda Smeru Robert Fico ešte v roku 2018.

Realizovať by sa mali v rokoch 2019 až 2020. Najskôr chceli podľa jeho slov presadiť zmeny pri vymáhaní výživného, čo by mal po novom robiť štát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.