Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 00:00

Štát neprispieva. Farmy chcú likvidovať zvieratá vo vlastnej réžii​

Na Slovensku uhynuté telá zvierat komplexne zneškodňuje iba jeden podnik. Mnohí preto živočíšny odpad exportujú.

Štát neprispieva. Farmy chcú likvidovať zvieratá vo vlastnej réžii​
Zdroj: Reuters

Jediná kafiléria pre celé Slovensko a úhrada všetkých nákladov spojených s likvidáciou zvieraťa z vlastného vrecka. Aj toto sú problémy, ktorým musia čeliť slovenskí chovatelia v prípade, že ich zviera ochorie alebo uhynie. Suma, ktorú v takýchto prípadoch zaplatia, sa pritom šplhá na stovky eur.

Podnikatelia sa preto snažia ušetriť tam, kde sa dá. Nasvedčuje tomu i zámer spoločnosti Sorbel zo svidníckeho okresu, ktorá chce začať prevádzkovať vlastné asanačné zariadenie v obci Stročín. V tom plánuje spracovávať odpad z vlastného bitúnka. „Dôvodom sprevádzkovania vlastného kafilérneho zariadenia je šetrenie prevádzkových nákladov na zneškodňovanie odpadov a výroby tepla pre vlastnú spotrebu, a tým zvýšenie konkurencieschopnosti navrhovateľa,“ píše sa v predloženom zámere.


​ Stročínska prevádzka, ktorá by mala začať fungovať najneskôr do marca budúceho roka, má firmu vyjsť na stotisíc eur. „Plánovaná výstavba nízkokapacitnej malej kafilérie na Slovensku by mala byť prvou lastovičkou v tomto smere,“ hodnotí podnikateľský zámer Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Tomáš Soroka, prokurista firmy Sorbel, nám na ďalšie otázky týkajúce sa novej prevádzky odmietol odpovedať.


Vítaná konkurencia
V minulosti u nás vykonávalo činnosť päť kafilérií: v Senci, Nitre, Mojšovej Lúčke pri Žiline, v Drieňove pri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.