Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 00:00

Štát neprispieva. Farmy chcú likvidovať zvieratá vo vlastnej réžii​

Na Slovensku uhynuté telá zvierat komplexne zneškodňuje iba jeden podnik. Mnohí preto živočíšny odpad exportujú.

Štát neprispieva. Farmy chcú likvidovať zvieratá vo vlastnej réžii​
Zdroj: Reuters

Jediná kafiléria pre celé Slovensko a úhrada všetkých nákladov spojených s likvidáciou zvieraťa z vlastného vrecka. Aj toto sú problémy, ktorým musia čeliť slovenskí chovatelia v prípade, že ich zviera ochorie alebo uhynie. Suma, ktorú v takýchto prípadoch zaplatia, sa pritom šplhá na stovky eur.

Podnikatelia sa preto snažia ušetriť tam, kde sa dá. Nasvedčuje tomu i zámer spoločnosti Sorbel zo svidníckeho okresu, ktorá chce začať prevádzkovať vlastné asanačné zariadenie v obci Stročín. V tom plánuje spracovávať odpad z vlastného bitúnka. „Dôvodom sprevádzkovania vlastného kafilérneho zariadenia je šetrenie prevádzkových nákladov na zneškodňovanie odpadov a výroby tepla pre vlastnú spotrebu, a tým zvýšenie konkurencieschopnosti navrhovateľa,“ píše sa v predloženom zámere.


Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.