Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2019, 00:00

Emisné povolenky ničia priemysel. Na zelenú politiku dopláca oceľ, tvrdí šéf Klubu 500

Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor upozorňuje, že prísnejšia legislatíva Európskej únie môže oceliarne ešte viac ohroziť.

Žiť ekologicky je novým trendom. Ľudia sa snažia produkovať menej odpadu. Prišlo to aj do podnikateľského sektora?
Aj podnikatelia sú ľudia, chcú žiť v zdravom a čistom životnom prostredí. Chcú dýchať čistý vzduch, piť čistú vodu a chcú produkovať výrobky, o ktoré je záujem a v prípade, že je záujem o výrobky v tomto segmente, tak podnikatelia tieto typy výrobkov veľmi radi vyrábajú.


Je ekologický prístup pre podnikateľov drahší?
Musíme sa na to pozrieť zo širšieho hľadiska. Ak zoberieme do úvahy Európsku úniu ako veľkého hráča na svetovom trhu, tak Únia urobila v ochrane životného prostredia a v nastavení pravidiel pre podnikateľov, asi najviac z celého sveta. Ekologické podmienky pre podnikanie sú v Európskej únii najprísnejšie. Musíme si však povedať, že Únia ako trh nie je izolovaná a podnikatelia svoju činnosť robia v širšom konkurenčnom prostredí a musia sa pozerať na to, aké podmienky sú v ostatných krajinách a v ostatných regiónoch sveta. A tu je problém, lebo Únia ťahá za kratší koniec a pravidlá, ktoré sú nastavované, sú, žiaľ, len v Únii, a nie v ostatných krajinách sveta. A v mnohých oblastiach sa podnikatelia stávajú menej konkurencieschopní. Podiel Európskej únie na celosvetovom exporte klesá a napríklad podiel Číny trvalo stúpa. Nemôžeme teda prijímať opatrenia, ktoré ničia priemysel v Únii.


Košická U. S. Steel ohlásila prepúšťanie 2 500 ľudí. Jeden z najväčších zamestnávateľov na východe tvrdí, že tak reaguje na dovoz lacnej ocele z Ázie. Aký veľký je to problém?
Obrovský, a pritom ide o dva problémy v jednom odvetví. Jeden problém je povolenie na emisie oxidu uhličitého. Teda problém vysokých cien elektriny, na ktorých je tento priemysel založený. Ak sa Eu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.