elektrina, elektrické vedeniePavol Funtál
StoryEditor

Západoslovenská distribučná má vrátiť výrobcovi elektriny viac ako 50-tisíc eur, rozhodol súd

23.07.2019, 17:15
Autor:
TASRTASR
Zástupca výrobcu elektriny tvrdí, že Ide o prvé pozitívne rozhodnutie na západnom Slovensku.

Západoslovenská distribučná má vrátiť výrobcovi elektrickej energie poplatok G-komponent. Predstavuje to viac ako 50-tisíc eur. Rozhodol o tom v utorok Okresný súd Bratislava I. Informoval o tom Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá v konaní pred súdom zastupovala výrobcu elektriny.

"Hoci ide o prvostupňové rozhodnutie, vnímam ho ako veľmi dôležité. Ide o prvé pozitívne rozhodnutie na západnom Slovensku, na ktoré netrpezlivo čakali mnohí výrobcovia elektriny," skonštatoval Poláček.

Voči stredoslovenskej a východoslovenskej distribučnej spoločnosti už má advokátska kancelária viac ako 20 rozhodnutí okresných súdov, ktoré dali zapravdu výrobcom elektriny. V piatich prípadoch ich už potvrdil aj odvolací krajský súd.

"Desiatky súdnych rozhodnutí potvrdzujú, že všetky tri distribučné spoločnosti celé roky vyberali od výrobcov elektriny poplatok G-komponent nelegálne a preto ho musia vrátiť," podotkol Poláček.

"Súd v odôvodnení svojho rozhodnutia jednoznačne uvádza, že zmluva o distribúcii a prístupe, ktorú strany medzi sebou uzavreli, neobsahuje všetky podstatné náležitosti podľa zákona o energetike a preto nemôže byť právnym základom pre výber G-komponentu," ozrejmil.

Podľa Veroniky Galekovej zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI) je kauza G-komponent príkladom hrubého zneužívania moci v energetike.

"Z pozície zástupcu decentralizovaných výrobcov energie dnešné súdne rozhodnutie vítam. Opätovne nastoľuje rovnováhu v súlade so zákonmi platiacimi v našej krajine pre všetkých rovnako. Na protiprávnosť G-komponentu naša asociácia aktívne upozorňovala už od jeho zavedenia v roku 2013. O to viac ma teší dnešné rozhodnutie," vyhlásila.

V roku 2013 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví svojou cenovou vyhláškou zaviedol novú platbu za prístup do distribučnej sústavy, tzv. G-komponent.

Túto platbu boli povinní platiť všetci výrobcovia elektriny pripojení do distribučnej sústavy bez ohľadu na to, či mali uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny, alebo či takýto prístup do sústavy využívali.

Ústavný súd v roku 2016 vyhlásil G-komponent za protiústavný a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá výrobcom ukladala povinnosť G-komponent platiť.

Podľa Ústavného súdu môže byť právnym základom pre úhradu G-komponentu iba zmluva o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny. Takúto zmluvu však podľa advokátskej kancelárie množstvo výrobcov elektriny uzavretú nemalo a ani ju vôbec nepotrebovalo.

01 - Modified: 2024-04-11 20:10:13 - Feat.: - Title: Dnešné útoky na ukrajinskú energetiku boli odvetou za tie na ruskej pôde, povedal Putin 02 - Modified: 2024-04-05 08:39:01 - Feat.: - Title: Neefektívne a nehospodárne. Štát musí zmeniť legislatívu k postupom v energetike počas krízy, upozorňuje NKÚ 03 - Modified: 2024-03-25 14:22:33 - Feat.: - Title: Ideológia nemá nič spoločné s dodávkami energií, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Szijjártó v Rusku 04 - Modified: 2024-03-27 07:30:00 - Feat.: - Title: Je biely vodík palivom budúcnosti? Svätý grál klímy nás môže zbaviť energetických problémov 05 - Modified: 2024-03-21 13:24:16 - Feat.: - Title: Viac ako dve tretiny emisií pochádzali v roku 2022 z priemyslu a energetiky, najviac zo zemného plynu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. apríl 2024 13:49