Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 00:00

Úlohou štátu je zmierniť negatívne šoky

Riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec v rozhovore vysvetlil aj to, či majú jednorazové opatrenia zmysel.

Úlohou štátu je zmierniť negatívne šoky
Zdroj: MAREK VOTRUBA

U. S. Steel Košice prednedávnom oznámil, že v priebehu dvoch rokov plánuje prepustiť okolo 2 500 ľudí. Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril, že chce situáciu riešiť a zabrániť prepúšťaniu. Aké reálne páky vláda má?
U. S. Steel sa týmto prispôsobuje podmienkam na medzinárodnom trhu s oceľou, ktoré vláda zmeniť nedokáže. Samozrejme, vláda by sa mohla snažiť podporiť výrobu v U. S. Steel nejakými úľavami alebo dotáciami, avšak takéto opatrenia by vo všeobecnosti boli nesystémové, v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže a zväčša účinné len krátkodobo.

Môže vôbec štát zvrátiť hromadné prepúšťania, ktoré často vychádzajú zo situácie na svetových trhoch?
V jednotlivých prípadoch prakticky nie, avšak štát môže vytvárať také podnikateľské prostredie, aby takéto negatívne šoky ekonomika absorbovala čo najmenej bolestivo. Teda aby sa zame

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.