Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 00:00

V Hurbanove sme sa pozreli do Slnka

Dokladať tovar do obchodu alebo vypĺňať Excel? Nuda! Ako si v lete privyrobiť inak, zisťovali redaktori HN priamo v teréne.

V Hurbanove sme sa pozreli do Slnka
Zdroj: HN/Peter Mayer

Mesto na juhu Slovenska, v nížine, v ktorom pravidelne padajú rekordy horúčav a ktoré má najvyšší počet slnečných dní v roku, sa môže javiť ako zvláštna lokalita na pozorovanie vesmíru. V Slovenskej ústrednej hvezdárni však nepotrebujú čakať, kým sa zotmí. Zameriavajú sa totiž na skúmanie tej najjasnejšej hviezdy na oblohe – samotného Slnka. Ako pracujú hvezdári, ako sa dá pozerať do Slnka a ako sa stať astronómom, sme si boli vyskúšať na vlastnej koži. Hoci nám z vysokoškolskej matematiky a fyziky naskakovali zimomriavky.


V súčasnosti na Slovensku existuje 16 hvezdární prístupných pre verejnosť. Aký je rozdiel medzi hvezdárňou a planetáriom? Hvezdáreň slúži aj na výskumné účely. Môžete v nej pozorovať hviezdy, mesiac či planéty rôznymi ďalekohľadmi a inými astronomickými zariadeniami. Planetárium je zobrazovacie zariadenie, ktoré demonštruje nočnú oblohu, súhvezdia či planéty a dopĺňa ich sprievodným slovom lektora.

​ My sme sa rozhodli pre Hurbanovo, sídlo Slovenskej ústrednej hvezdárne. Na miesto prichádzame o desiatej ráno. Generálny riaditeľ Marián Vidovenec nás už očakáva. Pri káve sa dozvedáme sa, že hvezdáreň v Hurbanov

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.