Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 00:00

U. S. Steel dala štátu návod, ako ochrániť priemysel

Uchádzať sa o zdroje, ktoré by pomohli zlacniť slovenskú oceľ, sa dá už len dva mesiace.

U. S. Steel dala štátu návod, ako ochrániť priemysel
Zdroj: TASR

Východné Slovensko má problém. Po rokoch rekordného poklesu nezamestnanosti sa vynárajú prvé zlé správy. Ich pôvodcom je práve najväčší zamestnávateľ tohto regiónu, košický U. S. Steel.

V priebehu nasledujúcich rokov bude totiž musieť prepustiť okolo 2 500 ľudí a odborári sa už obrátili na štát s prosbou o pomoc. Samotní oceliari však kľúč k vyriešeniu situácie nevidia až tak v priamej podpore zamestnanosti, ako skôr v preplácaní výdajov spojených s ochranou životného prostredia.

Dva mesiace
Predstavitelia „steelky“ ako jednu z možností, ako pomôcť fabrike, vidia v eurofondoch. Brusel totiž poskytuje menej rozvinutým krajinám financie na modernizáciu. Tie sa dajú použiť aj na financovanie emisných kvót. Okrem toho existujú takzvané solidárne emisné kvóty, o ktoré krajina tiež môže požiadať.

„Slovensko zatiaľ chce využiť len zdroje Modernizačného fondu, čo znamená objem monetizácie 19,35 milióna emisných kvót,“ upozornil hovorca U. S. Steel Ján Bača. Ak by sme sa inšpirovali Česko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.