Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 12:13 Aktualizované dňa 25.07.2019 o 13:09

VIDEO: Náročná operácia na rieke Morava. Takto osadili 200-tonovú lávku

  • Lávku vyrábali od vlaňajšej jesene.
  • Na brehu ju montovali zo štyroch častí zhruba štyri mesiace.
  • Zodpovedá požiadavke na prietok 100-ročnej vody.

Žeriav dnes usadil mostnú konštrukciu cez rieku Moravu medzi Mikulčicami v okrese Hodonín a Kopčanmi v okrese Skalica. Cieľom projektu je prepojiť pamiatkové oblasti slovanského hradiska pre cyklistov, peších, návštevníkov i miestnych.

​Náklady sú takmer 3,8 milióna eur. Väčšinu nákladov pokryje Európska únia, zvyšok oba štáty a kraje. Práce majú skončiť ešte tento rok.

Žeriav priviezli na 19 kamiónoch

Náročná operácia ukladania lávky sa začala vo štvrtok v ranných hodinách a trvala viac ako dve hodiny, pričom sa jej prizerali desiatky obyvateľov Kopčian. Realizáciu zabezpečovala trenčianska spoločnosť Stavokov, s. r. o. Riaditeľ Ivan Čahoj uviedol, že hlavný oblúk lávky sa podarilo na betónové podpery na brehoch uložiť s niekoľkomilimetrovou presnosťou.

"Pri realizácii sme mali tri naj - použili sme najťažší žeriav v rámci Česka a Slovenska, lávku s asi najväčším 91-metrovým rozponom poľa a hmotnosť hlavného oblúka premostenia bola viac ako 200 ton," uviedol. Žeriav priviezli na breh Moravy na 19 kamiónoch, montovali ho od začiatku tohto týždňa.

Lávku vyrábali od vlaňajšej jesene, na brehu ju montovali zo štyroch častí zhruba štyri mesiace. Zodpovedá požiadavke na prietok 100-ročnej vody.

"Máme dobrý pocit, šťastie, že nefúkal vietor," dodal Čahoj. Obecenstvo po uložení lávky ocenilo odborníkov potleskom.

Unikátne dielo

Usadenie konštrukcie sledovali šéf Juhomoravského kraja Bohumil Šimek aj župan Trnavského kraja Jozef Viskupič. "Som rád, že sa unikátne dielo podarilo," uviedol Viskupič. Rozvoju cestovného ruchu v regióne by malo podľa jeho slov napomôcť niekoľko kilometrov napojených novovybudovaných, a tiež novovyznačených cyklotrás.

Podľa Šimeka je lávka dlhodobou snahou Juhomoravského a Trnavského samosprávneho kraja o vytvorenie cezhraničného Archeoparku Mikulčice-Kopčany. "Lávka prepojí pamiatky Veľkomoravskej ríše, ale aj unikátnu prírodu vrátane spojenia dvoch národných sietí cyklotrás," dodal Šimek.

Parametre mosta

Most je dlhý 140 metrov. Jeho šírka je skoro päť metrov a výška deväť metrov. Na most nadväzuje konštrukcia telesa brehovej hrádze, po ktorej povedie cyklotrasa.

Súčasťou projektu je už vybudovaná cyklotrasa, ktorá prepája časť bývalého slovanského hradiska Předhradí s lesnou cestou vedúcou k mostu.

Na slovenskej strane vznikne infraštruktúra potrebná na prepojenie oblasti rieky a lávky a obce Kopčany s kostolom sv. Margity Antiochijskej. Uskutočnia sa tam tiež archeologické prieskumy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.