Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 12:58

Brusel zastavil vyšetrovanie ZSSK. Podozrieval ho z kartelu

Európska komisia kvôli možným kartelom v roku 2016 vykonala neohlásené prehliadky v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku.

Brusel zastavil vyšetrovanie ZSSK. Podozrieval ho z kartelu
Zdroj: TASR - Branislav Račko

Európska komisia zastavila vyšetrovanie železničného dopravcu kvôli tomu, že sa snažil zabrániť jeho inšpekcii, keď poskytol nesprávne informácie a počas neohlásenej prehliadky v roku 2016 zmazal dáta z jedného z notebookov.

Informoval o tom dnes tlačový orgán Komisie. Inšpekcia v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) bola motivovaná podozrením z kartelových dohôd a za jej obštrukciu hrozila firme vysoká pokuta.

"Po dôkladnom posúdení všetkých skutočností vrátane odpovede ZSSK na oznámenie o výhradách aj podaní ústnej výpovede, sa Komisia rozhodla, že vo veci nebude ďalej konať," uvádza sa v tlačovej správe. ZSSK výhrady Komisie od začiatku odmietala.

Európska komisia kvôli možným kartelom v roku 2016 vykonala neohlásené prehliadky v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku. ZSSK vtedy uviedla, že sa Komisia zaujímala o postupy pri predaji použitých koľajových vozidiel.

ZSSK podľa vtedajšieho vyhlásenia Európskej komisie poskytla inšpektorom nesprávne informácie o tom, kde sa nachádza notebook jedného z jej zamestnancov. Práve u tohto zariadenia ZSSK podľa Komisie dovolila vykonať "reinštaláciu, ktorá viedla k nevratnej strate uložených dát".

Neohlásené kontroly sú predbežným krokom pri vyšetrovaní možného porušovania protimonopolných pravidiel a neznamenajú, že dotknuté podniky sa skutočne previnili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.