Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2019, 22:00

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating na úrovni A+

Prognóza S&P na najbližšie roky hovorí o zvyšovaní ekonomického rastu krajiny.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating na úrovni A+
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ratingová agentúra S&P dnes zverejnila správu, v ktorej potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

Prognóza S&P na najbližšie roky hovorí o zvyšovaní ekonomického rastu krajiny, zdravej fiškálnej pozícii štátu a atraktivite krajiny pre investorov. Rast ekonomiky pokračuje podľa S&P vďaka úspešným investíciám a domácej spotrebe, píše sa v tlačovej správe ministerstva financií.

V tomto roku bude naša ekonomika rásť 3,5 percentným tempom, posilneným priamymi zahraničnými investíciami najmä v automobilovom priemysle, vplyvom integrácie do globálnych hodnotových reťazcov a zvýšenou produktivitou práce.

Dlh bude podľa agentúry klesať

Ratingová agentúra predpokladá, že hrubý dlh verejnej správy bude mať klesajúci trend (pod úroveň 40 percent hrubého domáceho produktu) do roku 2022 a odhaduje iba mierny fiškálny deficit.

Pozitívne bol hodnotený silný inštitucionálny rámec krajiny, ktorý umožňuje viesť obozretnú hospodársku politiku, ale aj plánované 10 percentné zvýšenie miezd vo verejnom sektore, ktoré sa premietne do silnejšej spotreby domácností.

Agentúra vidí riziká

Na druhej strane za prípadné riziko S&P považuje práve možné prehriatie ekonomiky v dôsledku narastajúceho počtu úverov, ako aj riziko zníženia hospodárskeho rastu vyvolaného poklesom zahraničného dopytu v automobilovom priemysle (pričom cca 30 percent zo slovenského exportu tvorí automobilový priemysel).

Podľa ratingovej agentúry je slabou stránkou SR aj vysoká zadlženosť domácností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.