Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 09:44

Rast slovenskej ekonomiky sa spomalí. Analytici zhoršili výhľad

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku.

Rast slovenskej ekonomiky sa spomalí. Analytici zhoršili výhľad

Rast slovenskej ekonomiky by mal ku koncu tohto roka dosiahnuť 3,4 percenta. Ukázal to najnovší júlový prieskum Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk.

Oproti júnu 2019 analytici svoj odhad nezmenili. Ešte v januári tohto roka však očakávali rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách na úrovni 4,3 percenta.

V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 3,1 percenta. Oproti júnu analytici zhoršili výhľad o 0,1 percentuálneho bodu.

Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 5,8 percenta, jej odhad oproti júnu zlepšili o 0,1 p. b. Rast nominálnych miezd by mal zrýchliť na 6,6 percenta a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,2 percenta.

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,4 percenta a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,2 percenta.

Spomalenie rastu ekonomiky v tomto roku očakávajú aj analytici Ministerstva financií SR. Tí v júnovej makroekonomickej prognóze odhadovali rast HDP na úrovni 3,5 percenta, pričom zhoršili výhľad o 0,3 p.b. V budúcom roku by mala ekonomika podľa prognózy rásť 3,4-percentným tempom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.