Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 09:46 Aktualizované dňa 31.07.2019 o 11:56

Minimálna mzda porastie. Richter navrhol sumu 580 eur

O návrhu ministerstva sa bude rokovať v auguste.

Minimálna mzda porastie. Richter navrhol sumu 580 eur
Zdroj: TASR

Minimálna mzda by mala od budúceho roka vzrásť na 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor rezortu práce, ktorý túto sumu navrhol sociálnym partnerom.

Zamestnávatelia navrhovali 552 eur:

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa na výške minimálneho zárobku ani tento rok nedohodli. Tripartita prerokuje návrh ministerstva 19. augusta.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) už zaslal tripartitným sociálnym partnerom návrh rezortu na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na rok 2020. Ministerstvo navrhuje 580 eur.

Mzdu chcú zvyšovať

"V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura na hodinu. Ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne," potvrdila pre TASR hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Pri určovaní sumy minimálnej mzdy bolo podľa vyjadrení ministerstva rozhodujúce, aby bola zabezpečená zamestnancovi a jeho rodine dôstojná životnú úroveň.

"Výška čistej minimálnej mzdy by v súlade s Európskou sociálnou chartou mala dosahovať aspoň 60 percent z čistej priemernej mesačnej mzdy, najmenej však 50 percent," doplnila Husárová. V súčasnosti je tento podiel na úrovni 52,44 percenta.

"Prihliadali sme aj na makroekonomické ukazovatele, osobitne na nízku mieru nezamestnanosti a pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily v niektorých profesiách. Navrhovaná suma minimálnej mzdy zároveň reaguje na už dohodnutý trend rastu taríf zamestnancov v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme," dodala Husárová.

Zamestnávatelia nesúhlasia

Asociácia priemyselných zväzov považuje návrh ministerstva práce za neprimeraný. Upozorňuje na zhoršené prognózy vývoja ekonomiky. "Prognózy jasne naznačujú očakávané zhoršenie ekonomického vývoja. Zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov môžu znížiť objem výroby vo fabrikách a spôsobiť prepúšťanie ľudí," upozorňuje APZ.

Asociácia tiež uviedla, že v priemysle ľudia za minimálnu mzdu síce nepracujú, z jej výšky sa však odvíja výška príplatkov za prácu. Napríklad za prácu v noci, cez víkend a počas sviatkov. "Chýbal tu akýkoľvek náznak zdravého sociálneho dialógu," tvrdí APZ.

Zvýšenie minimálnej mzdy zároveň ľudia podľa asociácie vo svojich peňaženkách až tak nepocítia. "Zo zvýšenia minimálnej mzdy profituje najmä štátny rozpočet. To, čo by skutočne pocítili, je zavedenie 100 percentnej daňovej odpočítateľnej položky až na úroveň minimálnej mzdy. To je riešenie, ktoré dlhodobo presadzujeme," dodala APZ.

Je to na dohode

Návrh ministerstva na zvýšenie minimálnej mzdy prerokujú sociálni partneri 19. augusta tohto roka na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR.
O úprave sumy minimálnej mzdy na nasledujúci rok rokujú zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia zamestnancov najneskôr od 1. apríla.

Do 15. júla daného roka sa musia podľa zákona dohodnúť, ani tento rok sa tak nestalo. Svoje návrhy preto sociálni partneri predložili ministerstvu práce. Ten následne predkladá podľa zákona vlastný návrh vždy do 31. júla.

Ak sa ani do konca augusta na rokovaní tripartity nedohodne úprava sumy mesačnej minimálnej mzdy navrhnutej ministerstvom, rezort práce predloží do 30. septembra na rokovanie HSR návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy a následne návrh nariadenia predloží na rokovanie vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.