Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 12:20 Aktualizované dňa 31.07.2019 o 12:39

Danko chce rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov, SNS predložila zákon

  • V súčasnosti majú povinnosť poskytnúť rekreačné poukazy svojim zamestnancom firmy nad 50 zamestnancov.
  • SNS teraz navrhuje, aby mali túto povinnosť všetky firmy bez ohľadu na počet zamestnancov.
  • Dankovci tvrdia, že súčasne platný zákon je výsledkom kompromisu so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.
Danko chce rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov, SNS predložila zákon
Zdroj: TASR/Martin Baumann

SNS predložila návrh zákona, ktorý od 1. januára 2021 zavádza rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov. Národniari dokonca pripúšťajú, že ak sa nájde vôľa, tak by sa pokúsili presadiť "rekreačné poukazy pre všetkých" od januára 2020.

"Všetko závisí od najbližších rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi," spresňuje strana Andreja Danka.

SNS: Majú pozitívny dopad

Podľa zákona v súčasne platnom znení majú povinnosť poskytnúť rekreačné poukazy svojim zamestnancom firmy, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov.

Súčasne platný zákon je podľa SNS výsledkom kompromisu so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.

"Tvrdilo sa, že zaťažia rozpočet. Ukázal sa však opak. Rekreačné poukazy po ich zavedení priniesli takmer okamžite pozitívny dopad na domáci cestovný ruch napríklad v podobe zvýšenia počtu prenocovaní v ubytovacích zariadeniach, zlepšení ich ekonomických výsledkov, ako aj v rozvoji služieb, ktoré sú naviazané na cestovný ruch," argumentujú dankovci.

Firmy však túto povinnosť označili za nesystémový krok, ktorý zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku.

Ako fungujú teraz?

V súčasnosti poukazy fungujú tak, že príspevok na rekreáciu zamestnávatelia poskytujú zamestnancom vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. To znamená, že v prípade, ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu 500 a viac eur ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur.

Ak zamestnanec vynaloží na dovolenku nižšiu sumu, zamestnávateľ mu na ňu poskytne príspevok vo výške 55 percent oprávnených výdavkov. Poukaz poskytujú zamestnávatelia nad 50 zamestnancov a nárok naň má zamestnanec, ktorý vo firme pracuje aspoň 12 mesiacov. Tento príspevok zamestnávateľa je oslobodený od daní a odvodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.