Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 00:00

V Hornom Jatove idú oživovať mŕtvu pôdu. Za 20 miliónov

Unikátny projekt, za ktorým stojí bývalý starosta Chorvátskeho Grobu, má z biologického odpadu vytvoriť biouhlík schopný vrátiť degradovanej pôde život.

V Hornom Jatove idú oživovať mŕtvu pôdu. Za 20 miliónov
Zdroj: Food Waste Solutions in Europe

Dvadsať miliónov eur, 11 nových pracovných miest a produkt, ktorý by mohol vyriešiť hneď niekoľko celosvetových problémov. V Hornom Jatove neďaleko Šale v priestoroch bývalého poľnohospodárskeho areálu totiž už čoskoro vznikne výroba biouhlíka. Na svete je až jedna tretina agrárnej pôdy zdegradovaná stáročiami používania a často je už iba nosičom hnojív a pestovaných rastlín. Práve biouhlík ju pomáha oživiť a zefektívniť tak dopestovávanie plodín. Ďalším bonusom je, že vstupnou surovinou potrebnou na jeho výrobu je bioodpad, ktorý tvorí polovicu celkového svetového odpadu. „Výskumu a využitiu sa venujeme už tretí rok a doterajšie výsledky sú prekvapujúce aj pre odborníkov z oblasti pôdoznalectva,“ tvrdí pre HN investor a šéf spoločnosti

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.