Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 08:09

Stíhačky pre Slovensko začnú vyrábať. Američania pridelili zákazku

Zákazka by mala byť podľa Pentagonu hotová na konci januára 2024.

Stíhačky pre Slovensko začnú vyrábať. Američania pridelili zákazku
Zdroj: Reuters

Americké letectvo pridelilo spoločnosti Lockheed Martin zákazku na výrobu štrnástich stíhačiek F-16 určených pre Slovensko. Oznámilo to v stredu americké ministerstvo obrany.

Hodnota zákazky, ktorej súčasťou je aj logistická podpora, je podľa Pentagonu takmer 800 miliónov dolárov.

​Slovensko vlani v decembri podpísalo zmluvu o nákupe 14 kusov najmodernejšej verzie amerických stíhačiek F-16, celková hodnota kontraktu vrátane výcviku personálu, munície a dvojročnej logistickej pomoci predstavuje 1,59 miliardy eur.

Stíhačky sa budú vyrábať v závode v Greenville v Južnej Karolíne. Zákazka by mala byť podľa Pentagonu hotová na konci januára 2024.

Podľa médií by mali prvé štyri americké stroje na Slovensko doraziť už v roku 2022. Zvyšných desať do konca roka 2023. Stíhačky F-16 nahradia dosluhujúce ruské stroje MiG-29.

Nákup stíhačiek je súčasťou rozsiahlej modernizácie zastaranej techniky ozbrojených síl Slovenska. Už skôr armáda zakúpila viacúčelové vojenské vrtuľníky a dopravné lietadlá. Okrem toho pripravuje napríklad projekt obstarania bojových obrnených vozidiel.

V júli zrušilo ministerstvo obrany výber dodávateľa radarov pre vojenské letisko po tom, čo kvôli chýbajúcim podkladom vylúčilo jediného záujemcu - českú firmu Eldis Pardubice. Výberové konanie na radary však chystá úrad vypísať znova.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.