Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2019, 00:00

Odborník vysvetlil, prečo má U. S. Steel Košice problém. Oznámenie o prepúšťaní je dobrý signál, tvrdí

  • Veľké spoločnosti majú silné sociálne programy samy osebe a nepotrebujú na to nejaký špeciálny zákon či nápad politika spod Tatier.
  • Hovorí v rozhovore pre HN Karel Hirman, člen Správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Čo sú reálne faktory toho, že U. S. Steel Košice najskôr odstavila jednu z troch vysokých pecí a teraz pristupuje k tomu, že do troch rokov prepustí 2 500 ľudí?
Faktorov je viacero. Spúšťačom je určite kríza na oceliarenskom trhu v Európe, ale už ju cítiť aj globálne vo svete. Metalurgia je indikátor, ktorý veľmi citlivo a ako jeden z prvých reaguje na zmeny ekonomickej konjunktúry. Lebo železo sa prierezovo používa od stavebníctva cez strojárenstvo a automobilový priemysel až po spotrebiče. Všade. Vidíme pribrzďovanie svetovej ekonomiky, ale špeciálne v Európe je to aj vplyv obchodného konfliktu USA a Číny. Ten sa bezprostredne dotýka aj metalurgie. Čínske exporty sa masívne presmerovali z amerického či iných trhov smerom na Európu. Ďalším faktorom je sprísňovanie environmentálnych záležitostí, ktoré pociťujú nielen metalurgovia, ale aj automobilový priemysel. Všetky tieto faktory dokopy spôsobili to, čo vidíme aj v U. S. Steel.

Zároveň, ak porovnáme košický závod U. S. Steel s jeho kapacitou a zamestnanosťou s podobnými fabrikami v Európe, tak vidíme, že počet zamestnancov v tunajšej fabrike je výrazne vyšší ako v porovnateľných konkurenčných fabrikách v Európe. To sme vedeli všetci. Čas bol kúpený touto vládou ešte za premiéra Roberta Fica, ktorá uzatvorila dohodu o neprepúšťaní do konca tohto volebného obdobia.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.