Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2019, 00:00

Šéf Matadoru: To, čo sa tu deje, je bezbrehé sľubovanie a propaganda. Minimálka narobí vážne problémy

Vo výrobných firmách nám chýba v priemere 50 až 60 ľudí denne, hovorí pre HN Štefan Rosina, prezident skupiny Matador a podpreseda Klubu 500.

Minister práce Ján Richter hovorí o minimálnej mzde vo výške 580 eur. Predseda Smeru Robert Fico prišiel s tým, že by to malo byť 60 percent priemernej mzdy, čo by sa podľa jeho predstáv malo budúci rok odzrkadliť na vyše 600 eurách. To sú celkom dramatické čísla, čo vy na to?
Už vlani som naznačil, že momentálne dianie na Slovensku sa nedá označiť ako zodpovedné riadenie štátu, ale ako politický marketing. Za tým si plne stojím, situácia sa odvtedy žiaľ ešte zhoršila. V marci budúceho roka nás čakajú voľby a obávam sa, čo nastane dovtedy. Pretože táto situácia sa podobá bezbrehému sľubovaniu nesplniteľných vecí, rozdávaniu cudzích peňazí a prísľubov, ktoré nemajú nič spoločné so zdravou ekonomikou. Keď dáme na ulicu sto ľudí a opýtame sa ich, kto si nepraje vyšší platový príjem, koľko ľudí vám povie, že nechce peniaze? Žiadny. Toto čo sa tu deje, je obyčajná presilovka, nie je to žiadny sociálny dialóg. Je to propaganda, ktorej ekonomické dopady sa objavia v budúcom roku a budú nepriaznivé pre slovenskú ekonomiku.

Je naozaj zvyšovanie minimálnej mzdy takým zásadným problémom? Pretože veľké firmy, akou je aj vaša, nemajú až taký vysoký počet zamestnancov zarábajúcich minimálnu mzdu.
Nás netrápi samotná výška minimálnej mzdy. My zamestnávame ľudí, staráme sa o nich a vieme ako ich motivovať. Podľa prieskumu, ktorý sme robili v rámci Klubu 500, v priemysle nie sú zamestnaní zamestnanci s platom vo výške minimálnej mzdy. Otázka však je, či ten fenomén minimálnej mzdy vôbec treba mať zavedený. Na Slovensku máme zákon, ktorý hovorí o budúcoročnom medziročnom náraste 6 percent. Skokový nárast samotnej minimálnej mzdy sa neprejaví v priemysle rastom minimálnych základných príjmov pracovníkov, vzhľadom k tomu, že u nás takýto zamestnanci nie sú. Tí sú väčšinou práve v štátnej, verejnej a územnej samospráve. Ja im tie peniaze doprajem, ale na túto čiastku je naviazaných ďalších 42 zákonov a vyhlášok, ktoré upravujú príplatky, a podobne, a to už sa nás dotýka.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.