Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2019, 11:15

Čína zakázala dovoz prasiat zo Slovenska, chce zabrániť šíreniu afrického moru

Čínske opatrenie nasleduje po tom, čo boli na Slovensku zaznamenané prvé dva prípady nákazy africkým morom ošípaných.

Čína zakázala dovoz prasiat zo Slovenska, chce zabrániť šíreniu afrického moru
Zdroj: Tasr/Pavol Ďurčo

Čína dnes zakázala dovážať zo Slovenska domáce prasatá, diviaky a výrobky z nich, aby zabránila šíreniu afrického moru ošípaných.

Informovali o tom čínske colné úrady, ktoré dnes citovala agentúra Reuters. Čínske opatrenie nasleduje po tom, čo boli na Slovensku na prelome júla a augusta zaznamenané prvé dva prípady nákazy africkým morom ošípaných.

​S touto vysoko nákazlivou chorobou zápasí aj Čína, ktorá je najväčším producentom bravčového na svete.

Od prvého výskytu v auguste 2018 bol africký mor ošípaných zistený v každej provincii a oblasti pevninskej Číny, rovnako ako na ostrove Chaj-nan a v Hongkongu.

Minulý týždeň dovoz bravčového mäsa zo Slovenska a z Bulharska zakázalo Bielorusko. V Bulharsku už africký mor ošípaných postihol šesť veľkochovov, v ktorých muselo byť utratených viac ako 120-tisíc ošípaných.

Experti varujú, že Bulharsko možno bude musieť zlikvidovať 600-tisíc prasiat a že by mohlo prísť o všetok chov ošípaných.

S prasacím morom vlani malo veľké problémy Rumunsko, ktoré muselo usmrtiť minimálne 400-tisíc ošípaných.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných. Nakazené zvieratá sa neliečia, musia sa usmrtiť, vakcína neexistuje. Pre ľudí nie je vírus tejto choroby nebezpečný.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.