Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 00:00

Peniaze z účtu na účet za sekundu. Česi na to nabehli, naše banky otáľajú

Na rozdiel od susedných krajín na Slovensku stále nie je možné okamžite previesť peniaze medzi bankami.

Peniaze z účtu na účet za sekundu. Česi na to nabehli, naše banky otáľajú
Zdroj: Dreamstime

Pozná to každý. Peniaze, ktoré človek pošle v piatok ráno z jednej banky, prídu na účet v druhej banke najskôr v pondelok. Komplikuje to život podnikateľom, ako aj bežným ľuďom, ktorí napríklad čakajú na výplatu. Problém by vyriešili takzvané okamžité platby. Prostredníctvom nich by prešli peniaze z účtu na účet v priebehu niekoľkých sekúnd. Fungujú v Maďarsku, Rakúsku a v Poľsku a aktuálne ich spúšťajú aj české banky.


Na Slovensku sa ich však tak skoro nedočkáme, aj keď platobný systém je na ne pripravený. HN sa opýtali slovenských bánk, či plánujú okamžité platby zaviesť. Najčastejšou odpoveďou bolo, že pripojiť by sa museli aj ostatné banky, pretože sa tento systém týka medzibankových prevodov. Napriek tomu prípravy na zavedenie okamžitých platieb sa už začali. „Zmeny chceme zaviesť tak, aby bola nová služba čo najužitočnejšia pre klientov. Vzhľadom na to, že ide o veľké technologické zmeny, očakávame, že banky sa budú pripájať postupne,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Materskou bankou sporiteľne je rakúska Erste Bank. Tá už okamžité platby zaviedla.

Čaká sa ťah bánk
Celý systém expresných prevodov s názvom TIPS zastrešuje Európska centrálna banka a u nás Národná banka Slovenska. Tá sa rozhodla, že vlastné riešenie na spracovanie okamžitých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.