Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 00:00

Drahá elektrina: firmy chcú 200 miliónov eur

Podnikom komplikujú boj s konkurenciou aj vysoké náklady na energie. Tvrdia, že štátna pomoc nestačí.

Drahá elektrina: firmy chcú 200 miliónov eur
Zdroj: TASR

Do konca augusta môžu podniky náročné na spotrebu elektriny žiadať o dotácie zo 40-miliónového balíka, ktorým sa štát rozhodol pomôcť, aby si udržali konkurencieschopnosť v čase spomaľovania ekonomiky. Cena elektriny totiž už niekoľko mesiacov dosahuje úroveň, aká tu bola naposledy pred siedmimi rokmi. A aby toho nebolo málo, ťažký priemysel na Slovensku platí za elektrinu viac než jeho konkurencia v rámci V4, v Nemecku, Rakúsku, Rumunsku či Bulharsku. Pritom ide o podniky, ktoré u nás zamestnávajú 32 percent pracujúcej populácie a tvoria štvrtinu slovenského HDP. Ich zástupcovia preto bijú na poplach – buď nám pomôžete, alebo pôjdeme inam, alebo budeme prepúšťať. Finančná injekcia, s ktorou prišlo ministerstvo hospodárstva, totiž podľa nich nestačí. Štát sa bráni, že viac ich nepustí rozpočet.


Zahraniční part

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.