Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 00:00

Drahá elektrina: firmy chcú 200 miliónov eur

Podnikom komplikujú boj s konkurenciou aj vysoké náklady na energie. Tvrdia, že štátna pomoc nestačí.

Drahá elektrina: firmy chcú 200 miliónov eur
Zdroj: TASR

Do konca augusta môžu podniky náročné na spotrebu elektriny žiadať o dotácie zo 40-miliónového balíka, ktorým sa štát rozhodol pomôcť, aby si udržali konkurencieschopnosť v čase spomaľovania ekonomiky. Cena elektriny totiž už niekoľko mesiacov dosahuje úroveň, aká tu bola naposledy pred siedmimi rokmi. A aby toho nebolo málo, ťažký priemysel na Slovensku platí za elektrinu viac než jeho konkurencia v rámci V4, v Nemecku, Rakúsku, Rumunsku či Bulharsku. Pritom ide o podniky, ktoré u nás zamestnávajú 32 percent pracujúcej populácie a tvoria štvrtinu slovenského HDP. Ich zástupcovia preto bijú na poplach – buď nám pomôžete, alebo pôjdeme inam, alebo budeme prepúšťať. Finančná injekcia, s ktorou prišlo ministerstvo hospodárstva, totiž podľa nich nestačí. Štát sa bráni, že viac ich nepustí rozpočet.


Zahraniční partneri žiadajú faktúry
„Ak má byť podpora využitá v plnej miere, tak by mala dosahovať výšku 200 miliónov eur pre celý energeticky priemysel na Slovensku. Až v tomto prípade by bol tento segment konkurencieschopný,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Susedné štáty totiž majú lacnejšiu elektrinu aj odvody, a tým výrobcov lákajú presunúť svoje fabriky za hranice. Nespokojnosť so situáciou vyjadril aj Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov. „Pomoc pre podniky s energeticky náročnou výrobou nepovažujeme za dost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.