Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 00:00

Slovensko už chladne, najväčšia rana pre našu ekonomiku prišla v júni

Priemyselná výroba padá. Firmy sa začínajú pripravovať na väčší útlm, napríklad odkladajú investície.

Slovensko už chladne, najväčšia rana pre našu ekonomiku prišla v júni
Zdroj: Reuters

Ako jedni z prvých sa prihlásili oceliari. Lacná čínska produkcia začala vytláčať z trhu tú našu. Výroba v hutníctve preto už mesiace klesá. Potom sa pridali aj stavbári, ktorí zápasia s mínusmi už od začiatku roka. Najväčšia rana pre slovenskú ekonomiku však prišla v júni. Výroba klesla vo viac ako polovici priemyselných odvetví na Slovensku, vyplýva z nových dát štatistikov. HN si tieto dáta zanalyzovali a tie jasne naznačujú: aktuálne sme vo fáze ekonomického ochladzovania.

Polovica priemyslu v mínuse
Čo sa týka priemyselných odvetví, ktoré cítia zhoršenú situáciu, ide najmä o gumárov, textilky, farmaceutické firmy, no predovšetkým jedno odvetvie, ktoré je pre slovenské hospodárstvo kľúčové: automobilky. Produkcia áut sa v júni prepadla o 7,6 percenta a potiahla nadol celý priemysel.
A podnikatelia sa podľa toho aj začali správať. Napríklad si pripravujú krízové scenáre, aby vedeli zareagovať, ak dôjde k väčším výpadkom, povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Okrem toho prehodnocujú a obmedzujú opravy, teda odsúvajú potrebné investície. „V prípade, že oprava nie je až taká potrebná, rozhodne sa o jej odklade či presu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.