Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 09:46

Ceny na Slovensku v júli rástli. Pozrite sa, kde sa zvýšili najviac

V priemere za sedem mesiacov roku 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,5 percenta.

Ceny na Slovensku v júli rástli. Pozrite sa, kde sa zvýšili najviac
Zdroj: Reuters

V júli 2019 v porovnaní s júlom 2018 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,9 percenta.

Vzrástli ceny v odboroch pošty a spoje o 5 percent, potraviny a nealkoholické nápoje o 4,7 percenta, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 3,8 percenta, reštaurácie a hotely o 3,7 percenta, rozličné tovary a služby o 3,6 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 2,7 percenta, rekreácia a kultúra o 1,8 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,5 percenta, vzdelávanie o 1,4 percenta, odevy a obuv o 1,3 percenta, zdravotníctvo o 0,8 percenta.

Klesli ceny v doprave o 1,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad. 

Spotrebiteľské ceny sa v júli v porovnaní s júnom v úhrne zvýšili o 0,1 percenta. Zvýšili sa ceny v odboroch pošty a spoje o 2 percentá, rekreácia a kultúra o 1,1 percenta, doprava o 0,6 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, reštaurácie a hotely zhodne o 0,2 percenta, rozličné tovary a služby o 0,1 percenta.

Klesli ceny v zdravotníctve o 1,1 perenta, odevov a obuvi o 0,8 percenta, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 percenta, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,1 percenta.

Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, vzdelávania.

V priemere za sedem mesiacov roku 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,5 percenta.

Index spotrebiteľských cien v júli oproti júnu vzrástol v domácnostiach zamestnancov a nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,1 percenta, v domácnostiach dôchodcov sa nezmenil.

Index spotrebiteľských cien sa v júli 2019 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,8 perecnta, domácnosti dôchodcov o 3,3 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 3 percentá.

V priemere za sedem mesiacov roku 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,4 percenta, domácnosti dôchodcov o 2,9 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 2,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.