Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 00:00

Štát chce firmám zlacniť energie. Pomôcť tým môže aj U. S. Steelu

Ministerstvo hospodárstva hľadá spôsoby, ako znížiť podnikateľom náklady za energiu. Robí to aj pre problémy U. S. Steel.

Štát chce firmám zlacniť energie. Pomôcť tým môže aj U. S. Steelu
Zdroj: HN/Peter Mayer

Cena elektriny na burze je najvyššia za šesť rokov. Aby toho nebolo málo, po pripočítaní taríf a poplatkov za ňu fabriky na Slovensku platia takmer najviac v Európe. A to im v čase ochladzovania ekonomiky začína spôsobovať vážne problémy.

Príkladom je oceliarsky gigant U. S. Steel Košice, ktorý pred mesiacom ohlásil veľké prepúšťanie. Približne z 12-tisíc zamestnancov by sa jeho stavy v priebehu dvoch rokov mali znížiť o 2 500 ľudí. Jedným z dôvodov sú práve vysoké prevádzkové náklady.

Slovensko podľa oceliarov – na rozdiel od okolitých krajín – neposkytuje maximálnu možnú podporu energeticky náročným odvetviam tak, ako to robia susedné štáty. Štátu totiž musia platiť aj za elektrinu, ktorú si sami vyrobia aj spotrebujú. Hovorca U. S. Steel Ján Bača doplnil, že na problematické nastavenie systému poukazujú už roky. Len vlani totiž na poplatkoch, nezahŕňajúc silovú zložku ceny elektriny, zaplatili viac ako 39 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva dnes hľadá spôsoby, ako znížiť náklady za en

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.