Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 00:00

V hre je zlacnenie energie firmám, aj pre U. S. Steel

Ceny energií vyháňajú nahor štátne poplatky. Rezort hospodárstva chce, aby zníženú tarifu platilo viacero firiem.

V hre je zlacnenie energie firmám, aj pre U. S. Steel
Zdroj: Reuters

Naše priemyselné fabriky zamestnávajú tretinu obyvateľstva a tvoria štvrtinu hrubého domáceho produktu. A sú nespokojné. Veľkí „žrúti“ elektrickej energie totiž každoročne platia desiatky miliónov na poplatkoch. V období, keď je elektrina na burze najdrahšia za sedem rokov a ekonomika sa ochladzuje, to pre ne začína byť problém.


Drahá elektrina
Príkladom je oceliarsky gigant U. S. Steel Košice, ktorý pred mesiacom ohlásil veľké prepúšťanie. Z 12-tisíc zamestnancov má o prácu prísť 2 500 ľudí. Jedným z dôvodov prepúšťania sú aj vysoké náklady na energie. Tie vyháňa nahor najmä tarifa za prevádzkovanie systému. Podľa hovorcu U. S. Steel Jána Baču zaplatili vlani na týchto poplatkoch takmer 25 miliónov eur – a to pri elektrine, ktorú si sami vyrobili a sami ju aj spotrebovali.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.