Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 00:00

Vyššie ceny potravín naštartovali infláciu

Kým v ostatných krajinách eurozóny rast cien spomaľuje, na Slovensku je presne opačný trend.

Vyššie ceny potravín naštartovali infláciu
Zdroj: Dreamstime

Inflácia nabrala v júli na dynamike – Slováci zaplatili za spotrebiteľský kôš tovarov a služieb o 2,9 percenta viac ako pred rokom. Najrýchlejšie rastúcou položkou spotrebného koša boli regulované ceny poštových a spojovacích služieb, ktoré medziročne v júli stúpli až o päť percent. Vzhľadom na vysokú váhu cien bývania a potravín však mali tieto položky na celkovú infláciu v júli výraznejší vplyv. Kým poštové služby majú na spotrebnom koši váhu len 3,3 percenta, potraviny majú 15,6-percentnú a bývanie dokonca 25,8-percentnú váhu na spotrebnom koši. Preto sa vyššie ceny potravín a drahšie bývanie spoločne s elektrikou, vodou a plynom na júlovom zrýchlení spotrebiteľských cien podieľali takmer dvoma tretinami.

Drahšie potraviny, lacnejší benzín
Dôvodom rýchlejšieho rastu cenovej hladiny sú potraviny, ktoré v júli tohto roka stúpli medziročne o 5,2 percenta. V cenách potravín sa však prejavil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.