Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 00:00

Vírus afrického moru prežije mesiace a správa sa podobne ako rakovina

Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gábor Csicsai v rozhovore pre HN vysvetlil detaily prenosu afrického moru ošípaných.

Gábor Csicsai
Zdroj: TASR

Forma afrického moru, ktorá bola identifikovaná na Slovensku, je trochu iná než tá, ktorá prepukla v iných krajinách. V čom presne?
Áno, vírus sa správa trochu inak, než sme očakávali. Je menej agresívny a je ťažšie ho identifikovať. Klinické príznaky sa prejavujú menej typicky, prejavujú sa neskôr. To znamená, že zviera má dlhší čas šíriť vírus, a to nepoznane. V tom spočíva zákernosť celej nákazy – doba sa rozširuje, príznaky sú iné, nevieme, či zviera je nakazené alebo nie. A kým sa to podarí zistiť, môže prejsť niekoľko dní či týždňov. A tu už je potenciálne riziko, pretože stačí, keď človek prejde okolo a prenesie to na iné zviera.

Môže sa mor preniesť aj na človeka a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.