Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 00:00

Mor ošípaných spustí veľký hon na diviaky

Ministerstvo pôdohospodárstva chce proti africkému moru ošípaných bojovať voľnejšími podmienkami lovu diviakov.

Mor ošípaných spustí veľký hon na diviaky
Zdroj: Reuters

Prípadov zvierat nakazených africkým morom ošípaných pribúda. Kým spočiatku išlo o štyri chovy ošípaných v Trebišovskom okrese, v pondelok veterinári vírus identifikovali aj diviakovi. Teda zvieraťu, ktoré sa pohybuje vo voľnej prírode. A keďže nie je jasné, či tento diviak nákazu nerozšíril ďalej, štát je nútený pristúpiť k radikálnym opatreniam, ktoré zavádza počnúc dneškom. „Z hľadiska toho najhoršieho scenára nám hrozí, že budeme musieť kompletne zlikvidovať chovy ošípaných na všetkých infikovaných územiach a zároveň nám hrozí depopulácia diviačej zveri,“ priblížil opatrenia hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.


V rámci týchto opatrení dostanú poľovníci voľnejšiu ruku pri love diviakov. Ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou chce napríklad povoliť niektoré zakázané spôsoby lovu divej zveri, upraviť čas aj obdobie lovu či rozšíriť možnosti zbavovania sa tiel uhynutých zvierat. Konkrétne opatrenia však zverejnia veterinári až dnes. Na ich príprave spolupracovali aj so zástupcami poľovných revírov.


Cieľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.