Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 09:21

Ministerstvo financií chce úradom nakúpiť licencie Microsoft za takmer 50 miliónov. Tie ich nechcú

Úrady potvrdili, že na nové licencie sa prejsť nechystajú a používať budú starý softvér.

Ministerstvo financií chce úradom nakúpiť licencie Microsoft za takmer 50 miliónov. Tie ich nechcú
Zdroj: Reuters

Rezort financií sa chystá preinvestovať takmer 50 miliónov eur na nákup počítačových licencií od spoločnosti Microsoft. Tie majú byť v stovke tisíc štátnych počítačoch na viacerých úradoch. 

Problémom však je, že viaceré z nich sa licencie, ktoré obstaráva ministerstvo, nechystajú používať. Upozornil na to portál Glob.sk. 

Ten oslovil viacero úradov, ktoré sú v zozname tých, pre ktoré majú byť licencie určené. Medzi nimi sú Najvyšší bezpečnostný úrad, Kancelária prezidentky, či Sociálna poisťovňa.

Všetky svojimi slovami potvrdili, že na nové licencie sa prejsť nechystajú, dokonca s nimi ministerstvo nemalo plánovaný nákup konzultovať. Tisíce licencií tak majú byť nakúpené zbytočne. 

Problémov s verejnou súťažou za 48 miliónov eur je však viacero. Už v júni upozornil Denník SME na to, že Úrad pre verejné obstarávanie kázal tender prerobiť. 

Nákup kritizuje aj združenie Slovensko.Digital. To upozorňuje na model, na ktorý chce štát nákupom prejsť. V súčasnosti si platí licencie do počítačov, ktoré mu zostávajú. V novom modeli by však platili modelom predplatného, ktoré keď vyprší, štát o licencie príde. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.